GSK plc
GBGBPGSK plc (LSE:GSK) — Biotechnology: Pharmaceutical Preparations. Počet burz, na kterých se obchodují akcie společnosti: 3. Na této stránce — cena a graf, dividendy, největší akcionáři a historie počtu akcií.
O Společnosti
- Web
- gsk.com
- Sektor
- Health Care · Biotechnology: Pharmaceutical Preparations
- Sídlo
- LONDON, United Kingdom
- Nadcházející Události
- Poslední Zprávy
- Zaměstnanci
- 66 841
- IPO
- 1972-05-22
- Na Burze od
- 01.07.1988 (LSE:GSK)
- Akcie v Oběhu
- Volně Obchodovatelné Akcie
- 3.88 mld.
- Tržní Kapitalizace
- 75.89 mld. GBP
- Insideři
- 1.75%
- Instituce
- 49.12%
- Odvětví (SIC)
- Pharmaceutical Preparations
- Právní Forma
- B6ES
- ISIN
- GB0009252882
- LEI
- 5493000HZTVUYLO1D793
- P/EP/E (cena / zisk) — kolik let zisku společnosti zaplatíte za jednu akcii. Vypočteno: Aktuální cena ÷ čistý zisk na akcii za posledních 12 měsíců. Nižší znamená levnější vzhledem k zisku. Nevypočítává se, pokud společnost vykazuje ztrátu (—).
- 16.9
- P/BP/B (cena ku knižní hodnotě) je tržní kapitalizace dělená vlastním kapitálem akcionářů z poslední bilance (aktiva minus závazky, bez menšinových podílů). Pod 1 je společnost oceňována níže než její knižní kapitál. Banky a pojišťovny se obvykle obchodují kolem 1, společnosti s malými aktivy podstatně výše. Společnosti se záporným kapitálem nemají P/B.
- 4.47
- Výplatní PoměrVýplatní poměr (payout ratio) — jakou část čistého zisku společnost vyplácí na dividendách. Výpočet: dividendy vyplacené za posledních 12 měsíců ÷ čistý zisk za stejných 12 měsíců × 100 %. Do 60 % — je rezerva, 60–90 % — na hraně, nad 90 % — dividendě hrozí snížení. «Ztráta» — společnost vyplácí, aniž by měla zisk.
- 40.8%
- FCFFCF (Volný peněžní tok) — peníze ponechané společnosti po provozních nákladech a investicích do vybavení; dividendy jsou nejbezpečnější, pokud jsou z nich vypláceny. Vypočítáno: provozní peněžní tok − kapitálové výdaje za posledních 12 měsíců v vykazované měně.
- 6.39 mld. GBP
- Výplata / FCFPodíl volného peněžního toku (FCF), který společnost vyplatila na dividendách: dividendy vyplacené za 12 měsíců ÷ FCF × 100 %. Do 60 % — s rezervou, 60–90 % — na hraně, nad 90 % — rizikové. Nad 100 % — vyplatila víc, než vydělala ve volném peněžním toku: rozdíl pokryla z hotovostních rezerv, nových půjček nebo nových akcií, což nemůže trvat dlouho.
- 40%
- DluhDluh — všechny úvěry a dluhopisy společnosti podle poslední zprávy (krátkodobé i dlouhodobé), v měně výkazu. Níže — za kolik let by společnost mohla splatit čistý dluh (dluh minus hotovost) ze svého volného peněžního toku: čistý dluh ÷ FCF. Do 3 let — dobré, 3–6 — střední, nad 6 — vysoké. «Čistá hotovost» — čistý dluh je záporný.
- 17.5 mld. GBP2.2 r. FCF
- Dividendová ŘadaDividendová řada — kolik let po sobě společnost vyplácí dividendy bez přestávky delší než 18 měsíců. Počítá se od nejstarší výplaty nepřerušeného řetězce do dneška. «+» — historie dat začíná rokem 1970, takže skutečná řada může být ještě delší. Čím delší řada, tím pravděpodobněji společnost udrží výplaty i v krizích.
- 5 r.
- Zisk, FCF a vyplacené dividendy — za 12 měsíců do 31.12.2025 (poslední zpráva společnosti).
- Čistý Zisk
- NAVNAV — čistá hodnota aktiv podle rozvahy: aktiva společnosti minus závazky, podíl akcionářů společnosti (bez podílů ostatních vlastníků v jejích dceřiných společnostech). Zobrazeno na akcii, s P/NAV — kolikrát cena akcie překročí NAV na akcii (pod 1 — akcie stojí méně než její čistá aktiva v rozvaze). Klikněte pro zobrazení toho, z čeho je NAV složena a jaká je jeho historie.
Popis
GSK plc se svými dceřinými společnostmi se zabývá výzkumem, vývojem a výrobou vakcín, specializovaných léčiv a běžných léků určených k prevenci a léčbě onemocnění ve Spojeném království, Spojených státech a v zahraničí. Působí prostřednictvím segmentů Commercial Operations a Total R&D. Společnost nabízí specializovaná léčiva zahrnující onkologii, respirační/imunologii, zánět a inhalační léčiva pro léčbu HIV, respiračních onemocnění řízených eozinofily, lupusu a lupusové nefritidy, rakoviny vaječníků a rakoviny endometria. Dále poskytuje vakcíny proti planým neštovicím (Shingles), meningitidě, RSV, sezónní chřipce, hepatitidě, záškrtu, tetanu, acelulárnímu černému kašli, rotavirům, černému kašli, obrně, Haemophilus, invazivním onemocněním, zápalu plic, akutnímu zánětu středního ucha, spalničkám, příušnicím, zarděnkám a plané neštovice a viru lidských papilomů (HPV). Společnost rovněž nabízí běžná léčiva na astma, CHOPN, bakteriální infekce, benigní hyperplazii prostaty, alergickou rinitidu a zánětlivá kožní onemocnění. Zaměřuje se také na objevování, vývoj a uvádění na trh perorálních malomolekulárních terapií pro pacienty s dosud neuspokojenými potřebami v onkologii a zánětlivých onemocněních. Má spolupráci s CureVac na vývoji mRNA vakcín proti infekčním onemocněním a strategický výzkumný vztah s Engitix Ltd. zaměřený na identifikaci a validaci nových terapeutických cílů podporujících regresi jaterní fibrózy. Společnost má strategické partnerství se společností AN2 Therapeutics, Inc. na vývoj nových terapií proti tuberkulóze. GSK plc byla dříve známá jako GlaxoSmithKline plc a v květnu 2022 změnila název na GSK plc. Společnost byla založena v roce 1715 a sídlí v Londýně, Spojené království. — strojový překlad
Burzy a Tickery
| Burza | Ticker | Měna | Cena | Typ |
|---|---|---|---|---|
| kmenové akcie | ||||
| LSE London Stock Exchange | GSK hlavní | GBP | 18.275 +0.00% | kmenové akcie |
| US USA Stocks | GLAXF OTC | USD | 24 -2.66% | kmenové akcie |
| XETRA Xetra | GS71 doplňková | EUR | 21.93 +0.00% | kmenové akcie |
| depozitní certifikát | ||||
| MX Mexican Stock Exchange | GSKN | MXN | — | depozitní certifikát |
| SA B3 Sao Paulo | G1SK34 | BRL | 46.8 -5.17% | depozitní certifikát |
| US USA Stocks | GSK | USD | 49.13 -0.77% | depozitní certifikát |
Dividendy
GSK plc (GSK) vyplácí dividendy čtvrtletně. Za rok (12 měsíců až do poslední oznámené platby): 0.68 GBP na akcii (platby: 4). To je asi 3.72% současné ceny akcií. Na základě platební historie se očekává další datum ex-dividendy kolem 12.11.2026. Roky nepřerušených dividend: 5.
Běžné Akcie
| Ex-Dividendový Den | Výplata | Částka | % | Typ | Ticker |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-13 | 2026-10-08 | 0.1700 GBP | 0.9/3.6 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2026-05-14 | 2026-07-09 | 0.1700 GBP | 0.9/3.6 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2026-02-19 | 2026-04-09 | 0.1800 GBP | 0.8/2.9 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2025-11-13 | 2026-01-08 | 0.1600 GBP | 0.9/3.5 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2025-08-14 | 2025-10-09 | 0.1600 GBP | 1.1/4.4 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2025-05-15 | 2025-07-10 | 0.1600 GBP | 1.2/4.6 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2025-02-20 | 2025-04-10 | 0.1600 GBP | 1.1/4.2 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2024-11-14 | 2025-01-09 | 0.1500 GBP | 1.1/4.5 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2024-08-15 | 2024-10-10 | 0.1500 GBP | 0.9/3.8 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2024-05-16 | 2024-07-11 | 0.1500 GBP | 0.8/3.3 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2024-02-22 | 2024-04-11 | 0.1600 GBP | 1.0/3.5 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2023-11-16 | 2024-01-11 | 0.1400 GBP | 1.0/4.0 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2023-08-17 | 2023-10-12 | 0.1400 GBP | 1.0/4.0 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2023-05-18 | 2023-07-13 | 0.1400 GBP | 1.0/4.0 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2023-02-23 | 2023-04-13 | 0.1375 GBP | 0.9/4.1 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2022-11-17 | 2023-01-12 | 0.1375 GBP | 1.0/5.5 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2022-08-18 | 2022-10-06 | 0.1625 GBP | 1.1/6.1 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2022-05-19 | 2022-07-01 | 0.1750 GBP | 1.0/3.9 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2022-02-24 | — | 0.2875 GBP | 1.8/3.3 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
| 2021-11-18 | — | 0.2375 GBP | 1.5/1.5 % | čtvrtletní | LSE:GSK |
Depozitní Certifikáty
| Ex-Dividendový Den | Výplata | Částka | % | Typ | Ticker |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-11-13 oznámeno | 2027-01-07 | 0.451826 USD | 0.9/4.6 % | běžná | US:GSK |
| 2026-08-14 | 2026-10-08 | 0.45152 USD | 0.9/4.6 % | běžná | US:GSK |
| 2026-05-15 | 2026-07-09 | 0.45496 USD | 0.9/4.5 % | běžná | US:GSK |
| 2026-02-20 | 2026-04-09 | 0.477611 USD | 1.0/4.4 % | běžná | US:GSK |
| 2025-11-14 | 2026-01-08 | 0.433113 USD | 0.9/4.2 % | běžná | US:GSK |
| 2025-08-15 | 2025-10-09 | 0.42996 USD | 0.9/4.2 % | běžná | US:GSK |
| 2025-05-16 | 2025-07-10 | 0.434774 USD | 0.9/3.3 % | běžná | US:GSK |
| 2025-02-21 | 2025-04-10 | 0.407568 USD | 0.8/4.0 % | běžná | US:GSK |
| 2024-11-15 | 2025-01-09 | 0.376892 USD | 0.8/3.9 % | běžná | US:GSK |
| 2024-08-16 | 2024-10-10 | 0.392813 USD | 0.8/≈3.1 % | běžná | US:GSK |
| 2024-05-16 | 2024-07-11 | 0.384301 USD | 0.8/≈2.3 % | běžná | US:GSK |
| 2024-02-22 | 2024-04-11 | 0.404885 USD | 0.8/≈1.5 % | běžná | US:GSK |
| 2023-11-16 | 2024-01-11 | 0.356356 USD | 0.7/≈0.7 % | běžná | US:GSK |
Největší Držitelé
| Držitel | Podíl | Akcie | Datum Zprávy |
|---|---|---|---|
| GSK Plc | ≈6.7% | 270.88 mil. | 2026-09-30 |
| BlackRock Advisors Limi… | ≈5.67% | 229.13 mil. | 2026-02-25 |
| Dodge & Cox | ≈2.2% | 88.82 mil. | 2026-06-24 |
| Dodge & Cox Funds-Dodge… | 1.57% | 63.37 mil. | 2026-06-30 |
| GlaxoSmithKline Plc ESOP | ≈1.56% | 62.88 mil. | 2025-12-31 |
| VANGUARD STAR FUNDS-Vang… | 1.45% | 58.75 mil. | 2026-07-31 |
| VANGUARD SPECIALIZED FUN… | 1.09% | 44.05 mil. | 2026-07-31 |
| VANGUARD TAX-MANAGED FUN… | 0.96% | 39.01 mil. | 2026-06-30 |
| iShares Trust-iShares Co… | 0.75% | 30.19 mil. | 2026-08-31 |
| MFS Series Trust XVII-MF… | 0.42% | 16.83 mil. | 2026-06-30 |
| Fidelity Concord Street… | 0.39% | 15.77 mil. | 2026-07-31 |
| iShares Trust-iShares MS… | 0.35% | 14.35 mil. | 2026-08-31 |
| HARTFORD MUTUAL FUNDS IN… | 0.29% | 11.67 mil. | 2026-07-31 |
| Bridge Builder Trust-Bri… | 0.28% | 11.23 mil. | 2026-06-30 |
| Aristotle Capital Manage… | 0.07% | 2.63 mil. | 2026-06-30 |
| Walmsley (Emma Natasha) | ≈0.06% | 2.43 mil. | 2025-12-31 |
| Pacer Advisors, Inc. | 0.06% | 2.54 mil. | 2026-06-30 |
| Miels (Luke) | ≈0.04% | 1.48 mil. | 2026-07-09 |
| Redfern (David S) | ≈0.03% | 1.1 mil. | 2026-09-09 |
| Thomson (Phil C) | ≈0.01% | 531 658 | 2026-09-09 |
| Brown (Julie) | ≈0.01% | 413 495 | 2026-09-09 |
| Simard (Regis) | ≈0.01% | 334 680 | 2026-09-09 |
| Paradigm Asset Managemen… | 0% | 66 200 | 2026-06-30 |
| Generali Investments Cee… | 0% | 34 105 | 2026-06-30 |
