Summit Hotel Prop…
USUSDSummit Hotel Properties Inc (US:INN) — REIT - Hotel & Motel. Antal børser, hvor selskabets aktier handles: 1. På denne side — kurs og diagram, udbytte, største aktionærer og historik over antal aktier.
Om virksomheden
- Websted
- shpreit.com
- Investorrelationer
- investor.shpreit.com/CorporateProfile
- Sektor
- Real Estate · REIT - Hotel & Motel
- Hovedkontor
- AUSTIN, United States
- Ledelse
- Seneste rapporter
- Ansatte
- 78
- IPO
- 2011-02-09
- Udestående aktier
- Free float
- 90.87 mio.
- Markedsværdi
- 847.69 mio. USD
- Insidere
- 6.31%
- Institutionelle investorer
- 88.87%
- Branche (SIC)
- Real Estate Investment Trusts
- P/EP/E (pris / indtjening) — hvor mange års overskud i selskabet du betaler for en aktie. Beregnet: aktuel kurs ÷ nettoresultat pr. Aktie over de seneste 12 måneder. Lavere betyder billigere i forhold til profit. Beregnes ikke, når virksomheden har et underskud (—).
- underskud
- EPSEPS (Indtjening pr. Aktie) — selskabets nettoresultat over de sidste 12 måneder divideret med antallet af aktier, i valutaen for denne notering. En negativ værdi (rød) betyder et tab. P/E er aktiekursen divideret med EPS.
- −0.22 USD
- |P/B (kurs-til-bogført kurs) — aktiekurs ÷ aktionærernes egenkapital pr. Aktie fra den seneste balance. Graham — som Benjamin Graham talte det: egenkapital uden goodwill, andre immaterielle aktiver og præferenceaktier, det vil sige håndgribelig bogført værdi. Han anså op til 1,5 for acceptabelt for en defensiv investor (grøn), eller et produkt-P/E × P/B op til 22,5. Med negativ materiell egenkapital beregnes Grahams P/B ikke.
- 0.880.91
- UdbetalingsgradUdbytteandel (payout ratio) — hvor stor en del af nettoresultatet virksomheden udbetaler som udbytte. Beregning: udbytte udbetalt de seneste 12 måneder ÷ nettoresultat for de samme 12 måneder × 100 %. Op til 60 % — der er luft, 60–90 % — på grænsen, over 90 % — udbyttet risikerer at blive skåret. «Underskud» — virksomheden udbetaler uden overskud.
- underskud
- FCFFCF (fri pengestrøm) — penge, der efterlades til virksomheden efter driftsomkostninger og investering i udstyr; udbytter er sikrest, når de udbetales fra det. Beregnet: driftspengestrøm − kapitaludgifter over de sidste 12 måneder i rapporteringsvalutaen.
- 93.3 mio. USD
- Udbetaling / FCFAndel af den frie pengestrøm (FCF), som selskabet udbetalte som udbytte: udbytte udbetalt over 12 måneder ÷ FCF × 100%. Op til 60% — god margin, 60–90% — på grænsen, over 90% — risikabelt. Over 100% — udbetalte mere, end det tjente i fri pengestrøm: forskellen blev dækket af kontantreserver, nye lån eller nye aktier, hvilket ikke kan holde længe.
- 41%
- GældGæld — alle virksomhedens lån og obligationer ifølge den seneste rapport (kort- og langfristede), i rapporteringsvalutaen. Nedenfor — hvor mange år virksomheden ville skulle bruge på at tilbagebetale nettogælden (gæld minus likvider) med sit frie cashflow: nettogæld ÷ FCF. Op til 3 år — godt, 3–6 — moderat, over 6 — højt. «Nettokasse» — nettogælden er negativ.
- 1.37 mia. USD14 år FCF
- UdbyttestreakUdbyttestreak — hvor mange år i træk virksomheden har betalt udbytte uden en pause på over 18 måneder. Regnes fra den tidligste udbetaling i den ubrudte kæde til i dag. «+» — datahistorikken begynder i 1970, så den reelle streak kan være endnu længere. Jo længere streak, desto mere sandsynligt fortsætter virksomheden udbetalingerne også i kriser.
- 5 år
- Indtjening, FCF og udbetalt udbytte — for de 12 måneder frem til 30.06.2026 (selskabets seneste rapport).
- Nettoresultat
- NAVNAV — nettoaktivværdi i balancen: selskabets aktiver minus dets forpligtelser, aktieandelen fra selskabets aktionærer (uden andre ejeres ejerandele i dets datterselskaber). Vises pr. Aktie, med P/NAV — hvor mange gange aktiekursen overstiger NAV pr. Aktie (under 1 — aktien koster mindre end dens nettoaktiver på balancen). Klik for at se, hvad NAV består af og dens historik.
Beskrivelse
Summit Hotel Properties, Inc. er et børsnoteret ejendomsinvesteringsselskab (REIT), der fokuserer på at eje hoteller med præmiermærker og effektive driftsmodeller, primært i det luksuriøse segment af hotelbranchen. Pr. 5. august 2026 bestod selskabets portefølje af 92 ejendomme, hvoraf 50 er helt ejet, med i alt 14.027 gæsteværelser fordelt på 24 amerikanske stater. Summit Hotel Properties, Inc. blev stiftet i Maryland. — maskinoversættelse
Børser og tickere
Udbytte
Summit Hotel Properties Inc (INN) udbetaler udbytte kvartalsvis. Pr. År (12 måneder op til og med den senest annoncerede betaling): 0.32 USD pr. Aktie (betalinger: 4). Det svarer til cirka 4.67% af den nuværende aktiekurs. Den næste ex-udbyttedato er 16.11.2026: 0.08 USD pr. Aktie, betalt den 30.11.2026. Uafbrudt udbyttehistorik: 5 år.
Ordinære aktier
| Ex-dato | Udbetaling | Beløb | % | Type | Ticker |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-11-16 annonceret | 2026-11-30 | 0.0800 USD | 1.2/4.7 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2026-08-17 | 2026-08-31 | 0.0800 USD | 1.3/5.3 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2026-05-15 | 2026-05-29 | 0.0800 USD | 1.5/5.9 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2026-02-13 | 2026-02-27 | 0.0800 USD | 1.7/6.9 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2025-11-14 | 2025-11-28 | 0.0800 USD | 1.5/5.9 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2025-08-15 | 2025-08-29 | 0.0800 USD | 1.5/5.8 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2025-05-16 | 2025-05-30 | 0.0800 USD | 1.8/7.1 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2025-02-14 | 2025-02-28 | 0.0800 USD | 1.2/4.9 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2024-11-15 | 2024-11-29 | 0.0800 USD | 1.3/4.8 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2024-08-16 | 2024-08-30 | 0.0800 USD | 1.2/4.1 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2024-05-16 | 2024-05-31 | 0.0800 USD | 1.2/≈4.7 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2024-02-14 | 2024-02-29 | 0.0600 USD | 0.9/≈3.5 % | kvartalsvis | US:INN |
| 2023-11-15 | 2023-11-30 | 0.0600 USD | 0.9/≈3.5 % | kvartalsvis | US:INN |
Præferenceaktier
| Ex-dato | Udbetaling | Beløb | % | Type | Ticker |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-17 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2026-08-17 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2026-05-15 | — | 0.390625 USD | 2.3/11.4 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2026-05-15 | — | 0.367188 USD | 2.3/11.3 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2026-02-13 | — | 0.390625 USD | 2.3/11.4 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2026-02-13 | — | 0.367188 USD | 2.3/11.3 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2025-11-14 | — | 0.367188 USD | 2.3/11.3 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2025-11-14 | — | 0.390625 USD | 2.3/11.4 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2025-08-15 | — | 0.390625 USD | 2.3/11.4 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2025-08-15 | — | 0.367188 USD | 2.3/11.3 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2025-05-16 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2025-05-16 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2025-02-14 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2025-02-14 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2024-11-15 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2024-11-15 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2024-08-16 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2024-08-16 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2024-05-16 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2024-05-16 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2024-02-14 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2024-02-14 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2023-11-15 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2023-11-15 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2023-08-16 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2023-08-16 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2023-05-16 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2023-05-16 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2023-02-13 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2023-02-13 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2022-11-15 | — | 0.390625 USD | 2.3/9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2022-11-15 | — | 0.367188 USD | 2.3/9.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2022-08-16 | — | 0.390625 USD | 2.3/≈9.1 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2022-08-16 | — | 0.367188 USD | 2.3/≈9.5 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2022-05-16 | — | 0.390625 USD | 2.3/≈6.9 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2022-05-16 | — | 0.367188 USD | 2.3/≈7.2 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2022-02-11 | — | 0.367188 USD | 2.3/≈5.0 % | almindelig | US:INN-PF |
| 2022-02-11 | — | 0.390625 USD | 2.3/≈4.6 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2021-11-15 | — | 0.390625 USD | 2.3/≈2.3 % | almindelig | US:INN-PE |
| 2021-11-15 | — | 0.440625 USD | 2.7/≈2.7 % | almindelig | US:INN-PF |
Største ejere
| Ejer | Andel | Aktier | Rapportdato |
|---|---|---|---|
| Jennison Associates LLC | 10.8% | 11.65 mio. | 2026-06-30 |
| Blackrock Inc. | 8.74% | 9.43 mio. | 2026-06-30 |
| H/2 Credit Manager, LP | 8.46% | 9.13 mio. | 2026-06-30 |
| Vanguard Portfolio Manag… | 6.3% | 6.79 mio. | 2026-06-30 |
| Prudential Jennison Smal… | 4.61% | 4.97 mio. | 2026-06-30 |
| Vanguard Capital Managem… | 4.24% | 4.57 mio. | 2026-06-30 |
| VANGUARD SPECIALIZED FUN… | 3.74% | 4.03 mio. | 2026-04-30 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 3.02% | 3.26 mio. | 2026-06-30 |
| Geode Capital Management… | 2.79% | 3.01 mio. | 2026-06-30 |
| State Street Corporation | 2.67% | 2.88 mio. | 2026-06-30 |
| Two Sigma Investments, L… | 2.55% | 2.75 mio. | 2026-06-30 |
| iShares Trust-iShares Ru… | 2.54% | 2.74 mio. | 2026-07-31 |
| Arrowstreet Capital, Lim… | 2.45% | 2.64 mio. | 2026-06-30 |
| Marshall Wace LLP | 2.39% | 2.58 mio. | 2026-06-30 |
| STANNER JONATHAN P (Chie… | ≈2.28% | 2.45 mio. | 2026-03-09 |
| BRIGHT FORCE INVESTMENT,… | ≈1.46% | 1.58 mio. | 2025-03-10 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 1.12% | 1.21 mio. | 2026-06-30 |
| Fidelity Salem Street Tr… | 1.08% | 1.16 mio. | 2026-07-31 |
| CONKLING WILLIAM HIGGINS… | ≈0.9% | 969 514 | 2026-03-09 |
| iShares Trust-iShares Ru… | 0.89% | 957 534 | 2026-07-31 |
| VANGUARD HORIZON FUNDS-V… | 0.86% | 931 167 | 2026-06-30 |
| Victory Portfolios-Victo… | 0.83% | 893 622 | 2026-06-30 |
| SCHWAB STRATEGIC TRUST-S… | 0.7% | 752 073 | 2026-05-31 |
| ENG CHRISTOPHER R (Gener… | ≈0.44% | 469 835 | 2026-03-09 |
| RUIZ PAUL (Officer) | ≈0.4% | 429 016 | 2026-03-09 |
| STOREY THOMAS W (Directo… | ≈0.24% | 253 630 | 2026-05-20 |
| HANSON BJORN R L (Direct… | ≈0.17% | 180 263 | 2026-05-20 |
| JONES JEFFREY W (Directo… | ≈0.15% | 166 835 | 2026-05-20 |
| KAY KENNETH J (Director) | ≈0.15% | 166 835 | 2026-05-20 |
| TAITZ HOPE S (Director) | ≈0.14% | 148 752 | 2026-05-20 |
