ArcelorMittal S.A…
LUEURArcelorMittal S.A. (VI:MT) — Steel/Iron Ore. Antal børser, hvor selskabets aktier handles: 6. På denne side — kurs og diagram, udbytte, største aktionærer og historik over antal aktier.
Om Virksomheden
- Websted
- corporate.arcelormittal.com
- Sektor
- Basic Materials · Steel/Iron Ore
- Hovedkontor
- GRAND DUCHY OF LUXEMBOURG, South Africa
- Ledelse
- Seneste Rapporter
- Ansatte
- 4 274
- IPO
- 2002-02-18
- Børsnoteret Siden
- 04.10.2017 (VI:MT)
- Udestående Aktier
- Free Float
- 267.18 mio.
- Markedsværdi
- 39.65 mia. USD
- Insidere
- 67.8%
- Institutionelle Investorer
- 8.19%
- Branche (SIC)
- Steel Works, Blast Furnaces & Rolling Mills (Coke Ovens)
- Juridisk Form
- 5GGB
- ISIN
- LU1598757687
- LEI
- 549300SWTDSNLYQSQR64
- P/EP/E (pris / indtjening) — hvor mange års overskud i selskabet du betaler for en aktie. Beregnet: aktuel kurs ÷ nettoresultat pr. Aktie over de seneste 12 måneder. Lavere betyder billigere i forhold til profit. Beregnes ikke, når virksomheden har et underskud (—).
- 27.6
- P/BP/B (pris i forhold til bogført værdi) er markedsværdien divideret med aktionærernes egenkapital fra det seneste regnskab (aktiver minus gældsforpligtelser, uden minoritetsinteresser). Under 1 værdiansættes virksomheden lavere end dens bogførte egenkapital. Banker og forsikringsselskaber handles normalt omkring 1, virksomheder med få aktiver betydeligt højere. Virksomheder med negativ egenkapital har ingen P/B.
- 0.89
- UdbetalingsgradUdbytteandel (payout ratio) — hvor stor en del af nettoresultatet virksomheden udbetaler som udbytte. Beregning: udbytte udbetalt de seneste 12 måneder ÷ nettoresultat for de samme 12 måneder × 100 %. Op til 60 % — der er luft, 60–90 % — på grænsen, over 90 % — udbyttet risikerer at blive skåret. «Underskud» — virksomheden udbetaler uden overskud.
- 16.7%
- FCFFCF (fri pengestrøm) — penge, der efterlades til virksomheden efter driftsomkostninger og investering i udstyr; udbytter er sikrest, når de udbetales fra det. Beregnet: driftspengestrøm − kapitaludgifter over de sidste 12 måneder i rapporteringsvalutaen.
- 4.81 mia. USD
- Udbetaling / FCFAndel af den frie pengestrøm (FCF), som selskabet udbetalte som udbytte: udbytte udbetalt over 12 måneder ÷ FCF × 100%. Op til 60% — god margin, 60–90% — på grænsen, over 90% — risikabelt. Over 100% — udbetalte mere, end det tjente i fri pengestrøm: forskellen blev dækket af kontantreserver, nye lån eller nye aktier, hvilket ikke kan holde længe.
- 11%
- GældGæld — alle virksomhedens lån og obligationer ifølge den seneste rapport (kort- og langfristede), i rapporteringsvalutaen. Nedenfor — hvor mange år virksomheden ville skulle bruge på at tilbagebetale nettogælden (gæld minus likvider) med sit frie cashflow: nettogæld ÷ FCF. Op til 3 år — godt, 3–6 — moderat, over 6 — højt. «Nettokasse» — nettogælden er negativ.
- 14.5 mia. USD1.9 år FCF
- UdbyttestreakUdbyttestreak — hvor mange år i træk virksomheden har betalt udbytte uden en pause på over 18 måneder. Regnes fra den tidligste udbetaling i den ubrudte kæde til i dag. «+» — datahistorikken begynder i 1970, så den reelle streak kan være endnu længere. Jo længere streak, desto mere sandsynligt fortsætter virksomheden udbetalingerne også i kriser.
- 4 år
- Indtjening, FCF og udbetalt udbytte — for de 12 måneder frem til 31.12.2025 (selskabets seneste rapport).
- Nettoresultat
- NAVNAV — nettoaktivværdi i balancen: selskabets aktiver minus dets forpligtelser, aktieandelen fra selskabets aktionærer (uden andre ejeres ejerandele i dets datterselskaber). Vises pr. Aktie, med P/NAV — hvor mange gange aktiekursen overstiger NAV pr. Aktie (under 1 — aktien koster mindre end dens nettoaktiver på balancen). Klik for at se, hvad NAV består af og dens historik.
Beskrivelse
ArcelorMittal South Africa Limited fremstiller og sælger stålprodukter i Sydafrika og internationalt. Virksomheden er organiseret i to segmenter, Steel Operations og Non-Steel Operations. Selskabet tilbyder flade stålprodukter, herunder varmvalsede plader, varmvalsede coils (pickled and oiled), koldvalsede coils, galvaniserede coils, color coils og elektrogalvaniserede coils; lette og tunge støbte stålemner; lange stålprodukter såsom hegnsprofiler, smedestykker, tunge konstruktionsprofiler, sekskantstænger, hule stænger, minestænger, skinner, armeringsjern/Y-stænger, runde og firkantede stænger, specialprofiler, vinduesprofiler, valsetråd samt emner og blooms; og varmvalsede og koldtrukne sømløse rørprodukter. Virksomheden producerer også kommerciel koks og kommerciel kul. Selskabet betjener landbrugs-, våben-, bil-, bolt- og møtrikindustrien, kædeindustrien, byggeri, engineering, møbel- og hvidevareindustrien, mineindustrien, emballageindustrien, rørindustrien, vedvarende energi, tag- og facadeindustrien samt rørindustrien til slanger og rør. ArcelorMittal South Africa Limited hed tidligere Mittal Steel South Africa Limited og skiftede navn til ArcelorMittal South Africa Limited i oktober 2006. Virksomheden blev grundlagt i 1928 og har hovedsæde i Vanderbijlpark, Sydafrika. ArcelorMittal South Africa Limited er et datterselskab af ArcelorMittal Holdings AG. — maskinoversættelse
Børser og Tickere
| Børs | Ticker | Valuta | Pris | Type |
|---|---|---|---|---|
| almindelige aktier | ||||
| AS Euronext Amsterdam | MT primær | EUR | 55.12 +1.77% | almindelige aktier |
| LSE London Stock Exchange | 0RP9 IOB | EUR | 56.69 -0.96% | almindelige aktier |
| MC Bolsa de Madrid | MTS sekundær | EUR | 54.76 +0.00% | almindelige aktier |
| US USA Stocks | AMSYF OTC | USD | 64 +0.00% | almindelige aktier |
| VI Vienna Stock Exchange | MT sekundær | EUR | 55.96 -0.11% | almindelige aktier |
| XETRA Xetra | ARRD sekundær | EUR | 56.64 -0.35% | almindelige aktier |
| depotbevis | ||||
| SA B3 Sao Paulo | ARMT34 | BRL | 167.28 -0.95% | depotbevis |
| US USA Stocks | MT | USD | 60.42 -1.27% | depotbevis |
Udbytte
ArcelorMittal S.A. (MT) udbetaler udbytte kvartalsvis. Pr. År (12 måneder op til og med den senest annoncerede betaling): 0.643 EUR pr. Aktie (betalinger: 4). Det svarer til cirka 1.15% af den nuværende aktiekurs. Baseret på betalingshistorikken forventes næste ex-udbyttedato omkring 01.02.2027. Uafbrudt udbyttehistorik: 4 år.
Ordinære Aktier
| Ex-Dato | Udbetaling | Beløb | % | Type | Ticker |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-06 | 2026-09-09 | 0.1300 EUR | 0.2/1.0 % | kvartalsvis | VI:MT |
| 2026-05-12 | — | 0.1338 EUR | 0.3/1.0 % | kvartalsvis | VI:MT |
| 2026-02-12 | — | 0.1338 EUR | 0.2/1.1 % | kvartalsvis | VI:MT |
| 2025-11-12 | — | 0.2453 EUR | 0.7/1.4 % | halvårlig | VI:MT |
| 2025-05-15 | — | 0.2453 EUR | 0.9/1.7 % | halvårlig | VI:MT |
| 2024-11-11 | — | 0.2230 EUR | 0.9/1.9 % | halvårlig | VI:MT |
| 2024-05-16 | — | 0.2230 EUR | 0.9/1.7 % | halvårlig | VI:MT |
| 2023-11-13 | — | 0.1963 EUR | 0.9/1.8 % | halvårlig | VI:MT |
| 2023-05-22 | — | 0.1963 EUR | 0.8/0.8 % | årlig | VI:MT |
| 2022-05-13 | — | 0.3390 EUR | 1.3/1.3 % | årlig | VI:MT |
Depositarbeviser
| Ex-Dato | Udbetaling | Beløb | % | Type | Ticker |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-11-13 annonceret | 2026-12-02 | 0.15 USD | 0.2/1.0 % | almindelig | US:MT |
| 2026-08-06 | — | 0.326036 BRL | 0.2/1.0 % | almindelig | SA:ARMT34 |
| 2026-05-12 | — | 0.328133 BRL | 0.2/1.2 % | almindelig | SA:ARMT34 |
| 2026-02-19 | — | 0.335204 BRL | 0.2/1.0 % | almindelig | SA:ARMT34 |
| 2025-11-12 | — | 0.618807 BRL | 0.4/0.8 % | almindelig | SA:ARMT34 |
| 2025-05-15 | — | 0.647277 BRL | 0.4/1.1 % | almindelig | SA:ARMT34 |
| 2024-11-11 | — | 0.640539 BRL | 0.4/1.0 % | almindelig | SA:ARMT34 |
| 2024-05-16 | — | 0.57341 BRL | 0.3/0.9 % | almindelig | SA:ARMT34 |
| 2023-11-13 | — | 0.459581 BRL | 0.3/0.6 % | almindelig | SA:ARMT34 |
| 2023-05-22 | — | 0.530838 BRL | 0.3/0.3 % | almindelig | SA:ARMT34 |
| 2022-05-13 | — | 0.968943 BRL | 0.6/≈0.6 % | almindelig | SA:ARMT34 |
| 2026-08-07 | 2026-09-09 | 0.15 USD | 0.2/1.2 % | almindelig | US:MT |
| 2026-05-13 | 2026-06-10 | 0.15 USD | 0.2/1.4 % | almindelig | US:MT |
| 2026-02-20 | 2026-03-18 | 0.15 USD | 0.2/1.2 % | almindelig | US:MT |
| 2025-11-13 | 2025-12-03 | 0.275 USD | 0.5/0.9 % | almindelig | US:MT |
| 2025-05-16 | 2025-06-11 | 0.275 USD | 0.5/0.9 % | almindelig | US:MT |
| 2024-11-12 | 2024-12-04 | 0.25 USD | 0.4/1.2 % | almindelig | US:MT |
| 2024-05-16 | 2024-06-12 | 0.25 USD | 0.4/≈0.8 % | almindelig | US:MT |
| 2023-11-13 | 2023-12-07 | 0.22 USD | 0.4/≈0.4 % | almindelig | US:MT |
Nyheder Denne Uge
Pressemeddelelser fra virksomhedens investorhjemmeside, opdateret dagligt. Links fører til virksomhedens hjemmeside. Overskrifterne er på originalsproget, som på virksomhedens hjemmeside.
Største Ejere
| Ejer | Andel | Aktier | Rapportdato |
|---|---|---|---|
| VANGUARD STAR FUNDS-Vang… | 0.8% | 6.19 mio. | 2026-04-30 |
| EuroPacific Growth Fund-… | 0.74% | 5.74 mio. | 2026-06-30 |
| MFS SERIES TRUST X-MFS I… | 0.71% | 5.51 mio. | 2026-05-31 |
| VANGUARD TAX-MANAGED FUN… | 0.53% | 4.12 mio. | 2026-06-30 |
| iShares Trust-iShares Co… | 0.41% | 3.15 mio. | 2026-07-31 |
| -Price (T.Rowe) Internat… | 0.3% | 2.31 mio. | 2026-06-30 |
| T. ROWE PRICE Intl Fd.S,… | 0.24% | 1.88 mio. | 2026-06-30 |
| Fidelity Concord Street… | 0.21% | 1.66 mio. | 2026-07-31 |
| iShares Trust-iShares MS… | 0.19% | 1.5 mio. | 2026-07-31 |
| -Price (T.Rowe) Real Ass… | 0.19% | 1.46 mio. | 2026-06-30 |
| SEI INSTITUTIONAL INVEST… | 0% | 6 024 | 2026-07-31 |
| Pacer Advisors, Inc. | 0% | 1 957 | 2026-06-30 |
| SPDR INDEX SHARES Fd.S-S… | 0% | 162 | 2026-08-31 |
| BlackRock | — | — | — |
| Lakshmi Mittal | — | — | — |
| Société Générale | — | — | — |
