Merck & Co., Inc.
USUSDMerck & Co., Inc. (US:MRK) — Biotechnology: Pharmaceutical Preparations. Antal børser, hvor selskabets aktier handles: 6. På denne side — kurs og diagram, udbytte, største aktionærer og historik over antal aktier.
Om virksomheden
- Websted
- merck.com
- Investorrelationer
- merck.com/investor-relations/
- Sektor
- Health Care · Biotechnology: Pharmaceutical Preparations
- Hovedkontor
- RAHWAY, Germany
- Ledelse
- Kai Beckmann
- Kommende begivenheder
- Seneste rapporter
- Ansatte
- 62 136
- IPO
- 1941-01-01
- Udestående aktier
- Free float
- 644.35 mio.
- Markedsværdi
- 346.91 mia. USD
- Insidere
- 0%
- Institutionelle investorer
- 0.02%
- Branche (SIC)
- Pharmaceutical Preparations
- Juridisk form
- XSNP
- ISIN
- US58933Y1055
- LEI
- 4YV9Y5M8S0BRK1RP0397
- P/EP/E (pris / indtjening) — hvor mange års overskud i selskabet du betaler for en aktie. Beregnet: aktuel kurs ÷ nettoresultat pr. Aktie over de seneste 12 måneder. Lavere betyder billigere i forhold til profit. Beregnes ikke, når virksomheden har et underskud (—).
- 148
- EPSEPS (Indtjening pr. Aktie) — selskabets nettoresultat over de sidste 12 måneder divideret med antallet af aktier, i valutaen for denne notering. En negativ værdi (rød) betyder et tab. P/E er aktiekursen divideret med EPS.
- 0.99 USD
- |P/B (kurs-til-bogført kurs) — aktiekurs ÷ aktionærernes egenkapital pr. Aktie fra den seneste balance. Graham — som Benjamin Graham talte det: egenkapital uden goodwill, andre immaterielle aktiver og præferenceaktier, det vil sige håndgribelig bogført værdi. Han anså op til 1,5 for acceptabelt for en defensiv investor (grøn), eller et produkt-P/E × P/B op til 22,5. Med negativ materiell egenkapital beregnes Grahams P/B ikke.
- 8.65Materiell egenkapital er negativ
- UdbetalingsgradUdbytteandel (payout ratio) — hvor stor en del af nettoresultatet virksomheden udbetaler som udbytte. Beregning: udbytte udbetalt de seneste 12 måneder ÷ nettoresultat for de samme 12 måneder × 100 %. Op til 60 % — der er luft, 60–90 % — på grænsen, over 90 % — udbyttet risikerer at blive skåret. «Underskud» — virksomheden udbetaler uden overskud.
- 262%
- FCFFCF (fri pengestrøm) — penge, der efterlades til virksomheden efter driftsomkostninger og investering i udstyr; udbytter er sikrest, når de udbetales fra det. Beregnet: driftspengestrøm − kapitaludgifter over de sidste 12 måneder i rapporteringsvalutaen.
- 16.1 mia. USD
- Udbetaling / FCFAndel af den frie pengestrøm (FCF), som selskabet udbetalte som udbytte: udbytte udbetalt over 12 måneder ÷ FCF × 100%. Op til 60% — god margin, 60–90% — på grænsen, over 90% — risikabelt. Over 100% — udbetalte mere, end det tjente i fri pengestrøm: forskellen blev dækket af kontantreserver, nye lån eller nye aktier, hvilket ikke kan holde længe.
- 52%
- GældGæld — alle virksomhedens lån og obligationer ifølge den seneste rapport (kort- og langfristede), i rapporteringsvalutaen. Nedenfor — hvor mange år virksomheden ville skulle bruge på at tilbagebetale nettogælden (gæld minus likvider) med sit frie cashflow: nettogæld ÷ FCF. Op til 3 år — godt, 3–6 — moderat, over 6 — højt. «Nettokasse» — nettogælden er negativ.
- 51.1 mia. USD2.8 år FCF
- UdbyttestreakUdbyttestreak — hvor mange år i træk virksomheden har betalt udbytte uden en pause på over 18 måneder. Regnes fra den tidligste udbetaling i den ubrudte kæde til i dag. «+» — datahistorikken begynder i 1970, så den reelle streak kan være endnu længere. Jo længere streak, desto mere sandsynligt fortsætter virksomheden udbetalingerne også i kriser.
- 56+ år
- Indtjening, FCF og udbetalt udbytte — for de 12 måneder frem til 30.06.2026 (selskabets seneste rapport).
- Nettoresultat
- NAVNAV — nettoaktivværdi i balancen: selskabets aktiver minus dets forpligtelser, aktieandelen fra selskabets aktionærer (uden andre ejeres ejerandele i dets datterselskaber). Vises pr. Aktie, med P/NAV — hvor mange gange aktiekursen overstiger NAV pr. Aktie (under 1 — aktien koster mindre end dens nettoaktiver på balancen). Klik for at se, hvad NAV består af og dens historik.
Beskrivelse
Merck KGaA er et videnskabs- og teknologiselskab, der er aktivt i Europa, Nordamerika, Latinamerika, Mellemøsten og Afrika samt Asien-Stillehavsregionen. Life Science-segmentet tilbyder produkter, løsninger og tjenester til akademiske, forsknings- og diagnostiske laboratorier, biotekvirksomheder, farmaceutiske virksomheder og industrisektoren. Det omfatter reagenser, forbrugsvarer, udstyr, instrumenter, software og tjenester til forskning, produktion og test, fra laboratorievandsinstrumenter, mikrobiologi- og biomonitoreringsprodukter, testassays, analytiske reagenser og flowcytometrikits og -instrumenter. Segmentet leverer også traditionelle og nye terapier, herunder dosisapparater, kromatografiharpikser, engangssystemer, proceskemikalier og hjælpestoffer til bioprocessering, samt kontraktudviklings-, produktions- og testtjenester, der understøtter kunder fra prækliniske faser til kommercialisering. Healthcare-segmentet opdager, udvikler, producerer og markedsfører receptpligtige lægemidler og biofarmaceutiske produkter inden for terapeutiske områder som onkologi, sjældne sygdomme, neurologi og immunologi, fertilitet, kardiovaskulære sygdomme samt metaboliske og endokrinologiske lidelser. Electronics-segmentet tilbyder avancerede dielektriske og metalliske materialer, fotoresist-, antirefleksbelægnings- og materialelitografiprodukter, rene og selektive ætsekemikalier, materialer til kemisk-mekanisk planarisering, højrene gasser til halvlederproduktion samt udvikler og installerer leveringsudstyr til håndtering af specialkemikalier og gasser til halvlederproduktion. Segmentet udvikler desuden løsninger inden for modulering, skabelse, konstruktion og styring af lys samt materialeløsninger i flydende krystaller, OLED-materialer og fotoresister. Selskabet har en in-licensaftale med Abbisko Therapeutics Co. Ltd., Kina, om lægemiddelkandidater til behandling af tenosynovialt giganttcellet tumor, og et strategisk partnerskab med Versant Ventures om at fremme behandlinger af sjældne genetiske kardiomyopatier. Virksomheden blev grundlagt i 1668 og har hovedkontor i Darmstadt, Tyskland. Merck KGaA er et datterselskab af E. Merck KG. — maskinoversættelse
Børser og tickere
| Børs | Ticker | Valuta | Pris | Type |
|---|---|---|---|---|
| almindelige aktier | ||||
| US USA Stocks | MRK primær | USD | 146.935 -2.28% | almindelige aktier |
| LSE London Stock Exchange | 0QAH IOB | USD | 148.65 -0.12% | almindelige aktier |
| MI Borsa Italiana (Milan) | 1MRKX sekundær | EUR | 133.8 +1.35% | almindelige aktier |
| MX Mexican Stock Exchange | MRK sekundær | MXN | 2 779 +2.21% | almindelige aktier |
| VI Vienna Stock Exchange | MRK sekundær | EUR | 129.18 -5.18% | almindelige aktier |
| XETRA Xetra | 6MK sekundær | EUR | 129.78 +0.09% | almindelige aktier |
| depotbevis | ||||
| BA Buenos Aires Stock Exchange | MRK | ARS | 46 580 -1.02% | depotbevis |
| SA B3 Sao Paulo | MRCK34 | BRL | 94.6 +0.00% | depotbevis |
| TO Toronto Stock Exchange | MRK | CAD | 31.92 -1.24% | depotbevis |
Udbytte
Merck & Co., Inc. (MRK) udbetaler udbytte kvartalsvis. Pr. År (12 måneder op til og med den senest annoncerede betaling): 3.4 USD pr. Aktie (betalinger: 4). Det svarer til cirka 2.31% af den nuværende aktiekurs. Baseret på betalingshistorikken forventes næste ex-udbyttedato omkring 15.12.2026. Uafbrudt udbyttehistorik: 56 år.
Ordinære aktier
| Ex-dato | Udbetaling | Beløb | % | Type | Ticker |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-09-15 | 2026-10-07 | 0.8500 USD | 0.6/2.3 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2026-06-15 | 2026-07-08 | 0.8500 USD | 0.7/2.8 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2026-03-16 | 2026-04-07 | 0.8500 USD | 0.7/2.9 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2025-12-15 | 2026-01-08 | 0.8500 USD | 0.8/3.3 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2025-09-15 | 2025-10-07 | 0.8100 USD | 1.0/3.9 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2025-06-16 | 2025-07-08 | 0.8100 USD | 1.0/3.9 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2025-03-17 | 2025-04-07 | 0.8100 USD | 0.9/3.3 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2024-12-16 | 2025-01-08 | 0.8100 USD | 0.8/3.1 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2024-09-16 | 2024-10-07 | 0.7700 USD | 0.6/2.3 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2024-06-17 | 2024-07-08 | 0.7700 USD | 0.6/≈2.3 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2024-03-14 | 2024-04-05 | 0.7700 USD | 0.6/≈2.5 % | kvartalsvis | US:MRK |
| 2023-12-14 | 2024-01-08 | 0.7700 USD | 0.7/≈3.0 % | kvartalsvis | US:MRK |
Depositarbeviser
| Ex-dato | Udbetaling | Beløb | % | Type | Ticker |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-09-15 | — | 259.1225 ARS | 0.6/2.2 % | almindelig | BA:MRK |
| 2026-06-12 | — | 259.1225 ARS | 0.6/2.7 % | almindelig | BA:MRK |
| 2026-03-16 | — | 259.1225 ARS | 0.6/2.7 % | almindelig | BA:MRK |
| 2025-12-15 | — | 259.1225 ARS | 0.6/2.7 % | almindelig | BA:MRK |
| 2025-09-15 | — | 246.9285 ARS | 0.5/2.6 % | almindelig | BA:MRK |
| 2025-06-13 | — | 246.9285 ARS | 0.5/2.6 % | almindelig | BA:MRK |
| 2025-03-17 | — | 246.9285 ARS | 0.5/2.1 % | almindelig | BA:MRK |
| 2024-12-16 | — | 246.9285 ARS | 0.5/2.0 % | almindelig | BA:MRK |
| 2024-09-16 | — | 234.7345 ARS | 0.5/2.0 % | almindelig | BA:MRK |
| 2024-06-14 | — | 234.7345 ARS | 0.5/2.0 % | almindelig | BA:MRK |
| 2024-03-14 | — | 234.7345 ARS | 0.5/2.0 % | almindelig | BA:MRK |
| 2023-12-14 | — | 234.7345 ARS | 0.5/1.9 % | almindelig | BA:MRK |
| 2023-09-14 | — | 222.5405 ARS | 0.5/1.9 % | almindelig | BA:MRK |
| 2023-06-14 | — | 222.5405 ARS | 0.5/1.9 % | almindelig | BA:MRK |
| 2023-03-14 | — | 222.5405 ARS | 0.5/1.9 % | almindelig | BA:MRK |
| 2022-12-14 | — | 222.5405 ARS | 0.5/1.8 % | almindelig | BA:MRK |
| 2022-09-14 | — | 210.3465 ARS | 0.5/≈1.8 % | almindelig | BA:MRK |
| 2022-06-14 | — | 210.3465 ARS | 0.5/≈1.4 % | almindelig | BA:MRK |
| 2022-03-14 | — | 210.3465 ARS | 0.5/≈0.9 % | almindelig | BA:MRK |
| 2021-12-14 | — | 210.3465 ARS | 0.5/≈0.5 % | almindelig | BA:MRK |
| 2026-09-15 | — | 0.189 CAD | 0.6/≈1.2 % | almindelig | TO:MRK |
| 2026-09-14 | — | 0.380926 BRL | 0.4/1.6 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2026-06-15 | — | 0.189 CAD | 0.6/≈0.6 % | almindelig | TO:MRK |
| 2026-06-12 | — | 0.381715 BRL | 0.4/2.0 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2026-03-13 | — | 0.378517 BRL | 0.4/2.1 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2025-12-12 | — | 0.399446 BRL | 0.4/2.1 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2025-09-12 | — | 0.378621 BRL | 0.4/2.1 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2025-06-13 | — | 0.387119 BRL | 0.4/2.1 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2025-03-14 | — | 0.420728 BRL | 0.4/1.7 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2024-12-13 | — | 0.431551 BRL | 0.5/1.9 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2024-09-13 | — | 0.371748 BRL | 0.4/1.8 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2024-06-14 | — | 0.366392 BRL | 0.4/1.4 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2024-03-14 | — | 0.339671 BRL | 0.4/1.5 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2023-12-14 | — | 0.329679 BRL | 0.3/1.6 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2023-09-14 | — | 0.324843 BRL | 0.3/1.8 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2023-06-14 | — | 0.446614 BRL | 0.5/1.9 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2023-03-14 | — | 0.457363 BRL | 0.5/2.0 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2022-12-14 | — | 0.47805 BRL | 0.5/1.9 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2022-09-14 | — | 0.449035 BRL | 0.5/≈1.9 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2022-06-14 | — | 0.461187 BRL | 0.5/≈1.4 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2022-03-14 | — | 0.409757 BRL | 0.4/≈1.0 % | almindelig | SA:MRCK34 |
| 2021-12-14 | — | 0.489296 BRL | 0.5/≈0.5 % | almindelig | SA:MRCK34 |
Nyheder denne uge
Pressemeddelelser fra virksomhedens investorhjemmeside, opdateret dagligt. Links fører til virksomhedens hjemmeside. Overskrifterne er på originalsproget, som på virksomhedens hjemmeside.
Største ejere
| Ejer | Andel | Aktier | Rapportdato |
|---|---|---|---|
| BlackRock | 9.2% | 227 mio. | 2026-06-30 |
| Vanguard Capital Managem… | 6.54% | 161.32 mio. | 2026-06-30 |
| State Street Corporation | 4.88% | 120.41 mio. | 2026-06-30 |
| Wellington Management Gr… | 3.5% | 86.25 mio. | 2026-06-30 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 3.18% | 78.41 mio. | 2026-06-30 |
| Vanguard Portfolio Manag… | 2.75% | 67.74 mio. | 2026-06-30 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 2.59% | 64 mio. | 2026-06-30 |
| Geode Capital Management… | 2.46% | 60.74 mio. | 2026-06-30 |
| Charles Schwab Investmen… | 2.2% | 54.37 mio. | 2026-06-30 |
| Morgan Stanley | 1.97% | 48.64 mio. | 2026-06-30 |
| FMR, LLC | 1.84% | 45.44 mio. | 2026-06-30 |
| JPMORGAN CHASE & CO | 1.78% | 43.89 mio. | 2026-06-30 |
| iShares Trust-iShares Co… | 1.33% | 32.89 mio. | 2026-08-31 |
| Fidelity Concord Street… | 1.29% | 31.94 mio. | 2026-07-31 |
| SCHWAB STRATEGIC TRUST-S… | 1.25% | 30.86 mio. | 2026-05-31 |
| SPDR S&P 500 ETF TRUST-S… | 1.22% | 30.22 mio. | 2026-08-31 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 0.95% | 23.51 mio. | 2026-06-30 |
| SELECT SECTOR SPDR TRT-S… | 0.72% | 17.75 mio. | 2026-08-31 |
| VANGUARD SPECIALIZED FUN… | 0.65% | 15.95 mio. | 2026-07-31 |
| VANGUARD SPECIALIZED FUN… | 0.57% | 13.97 mio. | 2026-07-31 |
| DAVIS ROBERT M (Chief Ex… | ≈0.02% | 450 351 | 2026-04-29 |
| CHATTOPADHYAY SANAT (Off… | ≈0.01% | 200 675 | 2026-04-29 |
| DELUCA RICHARD ROBERT JR… | ≈0% | 110 167 | 2026-08-12 |
| LI DEAN Y (Officer) | ≈0% | 94 431 | 2026-04-29 |
| LITCHFIELD CAROLINE (Chi… | ≈0% | 92 300 | 2026-04-29 |
| ZACHARY JENNIFER L (Gene… | ≈0% | 45 509 | 2026-08-12 |
| GUINDO CHIRFI (Officer) | ≈0% | 36 613 | 2026-08-13 |
| WILLIAMS DAVID MICHAEL (… | ≈0% | 31 716 | 2026-08-05 |
| ROMANELLI JOSEPH EDWARD… | ≈0% | 28 739 | 2026-01-26 |
| OOSTHUIZEN JOHANNES JACO… | ≈0% | 21 895 | 2026-04-29 |
| Trust for Professional M… | 0% | 24 803 | 2026-05-31 |
| Rhumbline Advisers | 0% | 10 919 | 2026-06-30 |
| SP Funds Trust-SP Funds… | 0% | 6 542 | 2026-07-31 |
| Atlas Capital Advisors I… | 0% | 2 467 | 2026-06-30 |
| Gamma Investing LLC | 0% | 2 302 | 2026-06-30 |
| Salomon & Ludwin, LLC | 0% | 356 | 2026-06-30 |
| PNC Financial Services G… | 0% | 2 | 2026-06-30 |
| The Vanguard Group | — | — | — |
