Ingen internetforbindelse — viser den gemte version af siden.

ABN Amro Group NV

NLEUR
← Til Screeneren

ABN Amro Group NV (LSE:0RDM) — Banks. Antal børser, hvor selskabets aktier handles: 5. På denne side — kurs og diagram, udbytte, største aktionærer og historik over antal aktier.

Om Virksomheden

Websted
abnamro.com
Sektor
Financials · Banks
Hovedkontor
Amsterdam, Netherlands
Ledelse
Robert Swaak
Ansatte
20 872
Grundlagt
1991
Udestående Aktier
814.94 mio.
Free Float
604.46 mio.
Markedsværdi
32.47 mia. EUR
Insidere
3.53%
Institutionelle Investorer
52.16%
Juridisk Form
B5PM
ISIN
NL0011540547
LEI
BFXS5XCH7N0Y05NIXW11
P/E
3.1
P/B
1.18
Udbetalingsgrad
51.4%
FCF
−13.9 mia. EUR
Udbetaling / FCF
FCF < 0
Gæld
85.3 mia. EUR
negativ FCF — ikke dækket
Udbyttestreak
5 år
Indtjening, FCF og udbetalt udbytte — for de 12 måneder frem til 30.06.2026 (selskabets seneste rapport).
Nettoresultat
2.25 mia. EUR år
For regnskabsåret til 31.12.2025
Omsætning8.72 mia. EUR
− Udgifter5.63 mia. EUR
Nettoresultat2.25 mia. EUR
Historik Efter År
OmsætningUdgifter
31.12.2023: Omsætning 8.62 mia. · Udgifter 5.07 mia. · Driftsresultat 3.54 mia. · Nettoresultat 2.70 mia.31.12.2024: Omsætning 8.86 mia. · Udgifter 5.45 mia. · Driftsresultat 3.42 mia. · Nettoresultat 2.40 mia.31.12.2025: Omsætning 8.72 mia. · Udgifter 5.63 mia. · Driftsresultat 3.09 mia. · Nettoresultat 2.25 mia.
12.202312.2025
Grønt over orange er overskud (indtægter − udgifter); rødt under nul er et underskud.
NAV
33.54 EUR · P/NAV 0.28
Balancedato30.06.2026
Aktiver457 mia. EUR
− Forpligtelser430 mia. EUR
= Total Egenkapital27.3 mia. EUR
− Ikke-Kontrollerende Interesser3.00 mio. EUR
= NAV (aktiekapital i selskabets aktionærer)27.3 mia. EUR
− Goodwill45.0 mio. EUR
− Immaterielle Aktiver334 mio. EUR
= Materiel NAV27.0 mia. EUR
Aktier814 935 713
NAV pr. Aktie33.54 EUR
Håndgribelig NAV pr. Aktie33.08 EUR
Aktiekurs (0RDM)9.5520 EUR
P/NAV0.28
NAV-Historie
BalancedatoNAVNAV pr. Aktie
30.06.202627.3 mia. EUR33.54 EUR
31.03.202627.6 mia. EUR33.49 EUR
31.12.202527.0 mia. EUR32.85 EUR
30.09.202526.3 mia. EUR32.00 EUR
30.06.202527.5 mia. EUR32.99 EUR
31.12.202426.1 mia. EUR31.34 EUR
31.12.202324.2 mia. EUR27.92 EUR
Beskrivelse

ABN AMRO Bank N.V. tilbyder en række banktjenester og finansielle produkter til privat-, private banking- og erhvervskunder i Holland, resten af Europa, USA, Asien og internationalt. Virksomheden er organiseret i tre segmenter: Personal & Business Banking, Wealth Management og Corporate Banking. Selskabet udbyder faste indlån, finansiering af boligforbedringer, realkreditprodukter, investeringsprodukter samt bil-, bolig-, rejse- og retshjælpsforsikringer. Derudover tilbyder det pensionsopsparing, aktivbaserede løsninger, herunder finansiering af driftskapital, leasing af udstyr, lån til udstyr og leverandørleasingydelser, clearingtjenester, aktiemæglertjenester, betalings- og kreditkorttjenester samt internet- og onlinebank. Selskabet blev stiftet i 2009 og har hovedkontor i Amsterdam, Holland. ABN AMRO Bank N.V. er et datterselskab af Stichting Administratiekantoor Continuïteit Abn Amro Bank. — maskinoversættelse

annonce

Børser og Tickere

BørsTickerValutaPrisType
AS Euronext AmsterdamABN primærEUR39.62 -1.35%almindelige aktier
LSE London Stock Exchange0RDM IOBEUR9.552 +0.00%almindelige aktier
US USA StocksAAVMY OTCUSD44.2 -1.45%almindelige aktier
US USA StocksABMRF OTCUSD45.19 -7.78%almindelige aktier
VI Vienna Stock ExchangeABN sekundærEUR40.03 -0.22%almindelige aktier

Pris

Hold musen over / tryk på en dag — åbnings-, luknings-, højeste og laveste kurs

Udbytte

Pr. År, AS:ABN: 1.6848 EUR (2 udb.)

ABN Amro Group NV (ABN) udbetaler udbytte to gange om året. Pr. År (12 måneder op til og med den senest annoncerede betaling): 1.6848 EUR pr. Aktie (betalinger: 2). Det svarer til cirka 4.25% af den nuværende aktiekurs. Baseret på betalingshistorikken forventes næste ex-udbyttedato omkring 14.12.2026. Uafbrudt udbyttehistorik: 5 år.

Ex-DatoUdbetalingBeløb%TypeTicker
2026-08-192026-09-150.6800 EUR1.6/4.1 %halvårligAS:ABN
2026-04-242026-05-221.0048 EUR3.4/5.2 %halvårligAS:ABN
2025-08-132025-09-090.5400 EUR2.1/4.9 %halvårligAS:ABN
2025-04-252025-05-230.7500 EUR4.1/7.4 %halvårligAS:ABN
2024-08-142024-09-110.6000 EUR3.9/9.7 %halvårligAS:ABN
2024-04-262024-05-270.8900 EUR5.6/9.5 %halvårligAS:ABN
2023-08-16—0.6200 EUR4.4/9.1 %halvårligAS:ABN
2023-04-21—0.6700 EUR4.3/6.3 %halvårligAS:ABN
2022-08-17—0.3200 EUR3.0/8.7 %halvårligAS:ABN
2022-04-22—0.6100 EUR4.8/4.8 %halvårligAS:ABN

Største Ejere

EjerAndelAktierRapportdato
VANGUARD STAR FUNDS-Vang…1.46%8.79 mio.2026-07-31
VANGUARD TAX-MANAGED FUN…0.97%5.84 mio.2026-06-30
HARTFORD MUTUAL FUNDS IN…0.86%5.18 mio.2026-07-31
iShares Trust-iShares Co…0.77%4.66 mio.2026-09-30
Bernstein Fund Inc-Inter…0.75%4.53 mio.2026-06-30
JANUS INVESTMENT FUND-Ja…0.71%4.28 mio.2026-06-30
John Hancock Investment…0.71%4.28 mio.2026-07-31
John Hancock Investment…0.6%3.65 mio.2026-08-31
AMERICAN FUNDS INSURANCE…0.57%3.46 mio.2026-09-30
TR PRICE-Price (T.Rowe)…0.57%3.42 mio.2026-06-30
-iShares Dynamic Equity…0.02%203 5242026-07-31
Great Lakes Advisors LLC0.02%190 2622026-06-30
Chicago Trust Co Na0%26 2802026-06-30
Paradigm Asset Managemen…0%3 8002026-06-30
Rhumbline Advisers0%3 7562026-06-30
Pacer Advisors, Inc.0%2 7702026-06-30
Salomon & Ludwin, LLC0%8142026-06-30
Gamma Investing LLC0%7742026-06-30
SEI CATHOLIC VALUES TRUS…0%7652026-07-31
Kingdom of the Netherlan…———
ABN AMRO Group———