Everest Group Ltd
BMUSDEverest Group Ltd (LSE:0U96) — Property-Casualty Insurers. Antal børser, hvor selskabets aktier handles: 2. På denne side — kurs og diagram, udbytte, største aktionærer og historik over antal aktier.
Om Virksomheden
- Websted
- everestre.com
- Sektor
- Finance · Property-Casualty Insurers
- Hovedkontor
- Hamilton, Bermuda
- Ledelse
- Seneste Rapporter
- Ansatte
- 3 064
- Grundlagt
- 1973
- IPO
- 1995-10-03
- Udestående Aktier
- Free Float
- 25.99 mio.
- Markedsværdi
- 15.36 mia. USD
- Insidere
- 0.83%
- Institutionelle Investorer
- 105.24%
- Branche (SIC)
- Fire, Marine & Casualty Insurance
- Juridisk Form
- XTIQ
- Moderselskab
- EVEREST GROUP, LTD.
- ISIN
- BMG3223R1088
- LEI
- 254900P29PM5UJR3VU91
- P/EP/E (pris / indtjening) — hvor mange års overskud i selskabet du betaler for en aktie. Beregnet: aktuel kurs ÷ nettoresultat pr. Aktie over de seneste 12 måneder. Lavere betyder billigere i forhold til profit. Beregnes ikke, når virksomheden har et underskud (—).
- 10.8
- P/BP/B (pris i forhold til bogført værdi) er markedsværdien divideret med aktionærernes egenkapital fra det seneste regnskab (aktiver minus gældsforpligtelser, uden minoritetsinteresser). Under 1 værdiansættes virksomheden lavere end dens bogførte egenkapital. Banker og forsikringsselskaber handles normalt omkring 1, virksomheder med få aktiver betydeligt højere. Virksomheder med negativ egenkapital har ingen P/B.
- 2.18
- UdbetalingsgradUdbytteandel (payout ratio) — hvor stor en del af nettoresultatet virksomheden udbetaler som udbytte. Beregning: udbytte udbetalt de seneste 12 måneder ÷ nettoresultat for de samme 12 måneder × 100 %. Op til 60 % — der er luft, 60–90 % — på grænsen, over 90 % — udbyttet risikerer at blive skåret. «Underskud» — virksomheden udbetaler uden overskud.
- 16.7%
- FCFFCF (fri pengestrøm) — penge, der efterlades til virksomheden efter driftsomkostninger og investering i udstyr; udbytter er sikrest, når de udbetales fra det. Beregnet: driftspengestrøm − kapitaludgifter over de sidste 12 måneder i rapporteringsvalutaen.
- 1.21 mia. USD
- Udbetaling / FCFAndel af den frie pengestrøm (FCF), som selskabet udbetalte som udbytte: udbytte udbetalt over 12 måneder ÷ FCF × 100%. Op til 60% — god margin, 60–90% — på grænsen, over 90% — risikabelt. Over 100% — udbetalte mere, end det tjente i fri pengestrøm: forskellen blev dækket af kontantreserver, nye lån eller nye aktier, hvilket ikke kan holde længe.
- 26%
- GældGæld — alle virksomhedens lån og obligationer ifølge den seneste rapport (kort- og langfristede), i rapporteringsvalutaen. Nedenfor — hvor mange år virksomheden ville skulle bruge på at tilbagebetale nettogælden (gæld minus likvider) med sit frie cashflow: nettogæld ÷ FCF. Op til 3 år — godt, 3–6 — moderat, over 6 — højt. «Nettokasse» — nettogælden er negativ.
- 2.35 mia. USD1.9 år FCF
- UdbyttestreakUdbyttestreak — hvor mange år i træk virksomheden har betalt udbytte uden en pause på over 18 måneder. Regnes fra den tidligste udbetaling i den ubrudte kæde til i dag. «+» — datahistorikken begynder i 1970, så den reelle streak kan være endnu længere. Jo længere streak, desto mere sandsynligt fortsætter virksomheden udbetalingerne også i kriser.
- 31 år
- Indtjening, FCF og udbetalt udbytte — for de 12 måneder frem til 30.09.2026 (selskabets seneste rapport).
- Nettoresultat
- NAVNAV — nettoaktivværdi i balancen: selskabets aktiver minus dets forpligtelser, aktieandelen fra selskabets aktionærer (uden andre ejeres ejerandele i dets datterselskaber). Vises pr. Aktie, med P/NAV — hvor mange gange aktiekursen overstiger NAV pr. Aktie (under 1 — aktien koster mindre end dens nettoaktiver på balancen). Klik for at se, hvad NAV består af og dens historik.
Beskrivelse
Everest Group, Ltd., sammen med datterselskaber, tilbyder genforsikrings- og forsikringsprodukter i USA, Europa og internationalt. Selskabet opererer i to segmenter, Forsikring og Genforsikring. Selskabet skriver ejendoms- og ansvarsgenforsikring; traktat- og fakultativgenforsikringsprodukter samt specialforsikringsområder gennem genforsikringsmæglere, såvel som direkte med afgivende selskaber; og skriver ejendoms- og ansvarsforsikring direkte, samt gennem mæglere, overskudslinjer (surplus lines) og generalagenter. Selskabet tilbyder genforsikringsprodukter inden for realkredit, katastrofe, marine, luftfart, teknik, professionelle linjer, kredit og kaution, motor, landbrug/afgrøder og politisk vold. Derudover tilbyder selskabet erhvervsejendoms- og ansvarsforsikringsprodukter gennem grossist- og detailmæglere, mæglere for overskudslinjer og programadministratorer. Selskabet blev tidligere kendt som Everest Re Group, Ltd. og skiftede navn til Everest Group, Ltd. i juli 2023. Everest Group, Ltd. blev grundlagt i 1973 og har hovedkontor i Hamilton, Bermuda. — maskinoversættelse
Udbytte
Everest Group Ltd (EG) udbetaler udbytte kvartalsvis. Pr. År (12 måneder op til og med den senest annoncerede betaling): 8 USD pr. Aktie (betalinger: 4). Det svarer til cirka 1.95% af den nuværende aktiekurs. Baseret på betalingshistorikken forventes næste ex-udbyttedato omkring 09.12.2026. Uafbrudt udbyttehistorik: 31 år.
Ordinære Aktier
| Ex-Dato | Udbetaling | Beløb | % | Type | Ticker |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-09-09 | 2026-09-25 | 2.0000 USD | 0.5/2.2 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2026-06-12 | 2026-06-26 | 2.0000 USD | 0.6/2.4 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2026-03-13 | 2026-03-27 | 2.0000 USD | 0.6/2.5 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2025-11-26 | 2025-12-12 | 2.0000 USD | 0.6/2.5 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2025-09-03 | 2025-09-19 | 2.0000 USD | 0.6/2.3 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2025-05-28 | 2025-06-13 | 2.0000 USD | 0.6/2.3 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2025-03-17 | 2025-03-28 | 2.0000 USD | 0.6/2.2 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2024-11-27 | 2024-12-13 | 2.0000 USD | 0.5/2.0 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2024-09-16 | 2024-09-27 | 2.0000 USD | 0.5/1.8 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2024-05-29 | 2024-06-14 | 2.0000 USD | 0.5/≈1.9 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2024-03-18 | 2024-03-27 | 1.7500 USD | 0.4/≈1.7 % | kvartalsvis | US:EG |
| 2023-11-28 | 2023-12-15 | 1.7500 USD | 0.4/≈1.7 % | kvartalsvis | US:EG |
Depositarbeviser
| Ex-Dato | Udbetaling | Beløb | % | Type | Ticker |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-09-08 | — | 2.60625 BRL | 0.5/2.2 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2026-06-11 | — | 2.587955 BRL | 0.5/2.2 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2026-03-12 | — | 2.617273 BRL | 0.5/2.9 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2025-11-25 | — | 2.725 BRL | 0.6/2.9 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2025-09-02 | — | 2.652955 BRL | 0.6/2.9 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2025-05-27 | — | 2.755909 BRL | 0.6/3.0 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2025-03-14 | — | 2.870909 BRL | 0.6/2.8 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2024-11-26 | — | 3.025556 BRL | 0.6/2.7 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2024-09-13 | — | 2.723889 BRL | 0.6/2.5 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2024-05-28 | — | 2.706184 BRL | 0.6/2.4 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2024-03-18 | — | 2.185658 BRL | 0.5/1.8 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2023-11-28 | — | 2.161111 BRL | 0.5/1.8 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2023-09-18 | — | 2.234531 BRL | 0.5/1.8 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2023-05-30 | — | 1.976865 BRL | 0.4/1.8 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2023-03-15 | — | 2.095418 BRL | 0.4/1.8 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2022-11-22 | — | 2.192603 BRL | 0.5/2.2 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2022-08-23 | — | 2.111051 BRL | 0.4/≈1.7 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2022-05-24 | — | 2.12256 BRL | 0.4/≈1.3 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2022-03-15 | — | 1.834541 BRL | 0.4/≈0.8 % | almindelig | SA:E1VE34 |
| 2021-11-30 | — | 2.20503 BRL | 0.5/≈0.5 % | almindelig | SA:E1VE34 |
Største Ejere
| Ejer | Andel | Aktier | Rapportdato |
|---|---|---|---|
| Blackrock Inc. | 8.4% | 3.22 mio. | 2026-06-30 |
| Vanguard Capital Managem… | 6.74% | 2.58 mio. | 2026-06-30 |
| Vanguard Portfolio Manag… | 5.4% | 2.07 mio. | 2026-06-30 |
| NORGES BANK | 5.03% | 1.93 mio. | 2026-06-30 |
| State Street Corporation | 4.81% | 1.84 mio. | 2026-06-30 |
| AQR Capital Management,… | 3.66% | 1.4 mio. | 2026-06-30 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 3.27% | 1.26 mio. | 2026-06-30 |
| Geode Capital Management… | 3.01% | 1.16 mio. | 2026-06-30 |
| Alliancebernstein L.P. | 2.72% | 1.04 mio. | 2026-06-30 |
| Vulcan Value Partners, L… | 2.7% | 1.04 mio. | 2026-06-30 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 2.67% | 1.02 mio. | 2026-06-30 |
| Barrow, Hanley Mewhinney… | 2.56% | 981 772 | 2026-06-30 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 2.37% | 907 347 | 2026-06-30 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 1.5% | 574 887 | 2026-06-30 |
| Invesco Exchange-Traded… | 1.46% | 561 338 | 2026-08-31 |
| iShares Trust-iShares Co… | 1.37% | 526 958 | 2026-08-31 |
| Fidelity Concord Street… | 1.33% | 511 708 | 2026-07-31 |
| SPDR S&P 500 ETF TRUST-S… | 1.26% | 484 749 | 2026-08-31 |
| First TRT Exch-Trd Fd. V… | 1% | 382 722 | 2026-08-31 |
| TARANTO JOSEPH V (Direct… | ≈0.77% | 293 654 | 2025-02-27 |
| MFS SERIES TRUST XI-MFS… | 0.75% | 286 065 | 2026-06-30 |
| KOCIANCIC MARK (Chief Fi… | ≈0.09% | 35 095 | 2026-03-13 |
| WILLIAMSON JAMES ALLAN (… | ≈0.08% | 29 636 | 2026-03-13 |
| AMORE JOHN J (Director) | ≈0.07% | 25 082 | 2026-02-26 |
| GALTNEY WILLIAM F JR (Di… | ≈0.06% | 22 140 | 2026-02-26 |
| HABAYEB ELIAS F (Chief F… | ≈0.06% | 21 098 | 2026-05-12 |
| SINGER ROGER M (Director… | ≈0.05% | 19 704 | 2026-02-26 |
| GRAF JOHN A (Director) | ≈0.05% | 17 538 | 2026-02-26 |
| LOSQUADRO GERALDINE M (D… | ≈0.03% | 13 239 | 2026-02-26 |
| KARMILOWICZ MICHAEL (Off… | ≈0.03% | 12 726 | 2024-11-04 |
| EVEREST GROUP, LTD. | — | — | — |
