Ingen internetforbindelse — viser den gemte version af siden.

Embotelladora And…

CLCLP
← Til Screeneren

Embotelladora Andina S.A (SN:ANDINA-A) — Beverages - Non-Alcoholic. Antal børser, hvor selskabets aktier handles: 2. På denne side — kurs og diagram, udbytte, største aktionærer og historik over antal aktier.

Om Virksomheden

Websted
koandina.com
Investorrelationer
koandina.com/inversionistas/informacion-para-el-accionistas/
Sektor
Consumer Defensive · Beverages - Non-Alcoholic
Hovedkontor
Santiago, Chile
Ledelse
Miguel Angel Peirano
IPO
1982-08-26
Børsnoteret Siden
05.01.2000 (SN:ANDINA-A)
Udestående Aktier
473.28 mio.
Free Float
469.43 mio.
Markedsværdi
4.24 bio. CLP
Insidere
13.6%
Institutionelle Investorer
60.31%
Branche (SIC)
Bottled & Canned Soft Drinks & Carbonated Waters
P/E
13.3
P/B
3.49
Udbetalingsgrad
72.4%
FCF
183 mia. CLP
Udbetaling / FCF
107%
Gæld
75.0 mio. CLP
nettokasse
Udbyttestreak
16 år
Indtjening, FCF og udbetalt udbytte — for de 12 måneder frem til 31.12.2025 (selskabets seneste rapport).
Nettoresultat
269 mia. CLP år
For regnskabsåret til 31.12.2025
Omsætning3.34 bio. CLP
− Udgifter2.96 bio. CLP
Bruttofortjeneste1.31 bio. CLP
Nettoresultat269 mia. CLP
Historik Efter År
OmsætningUdgifter
31.12.2018: Omsætning 1.67 bio. · Udgifter 1.52 bio. · Driftsresultat 153 mia. · Nettoresultat 96.6 mia.31.12.2019: Omsætning 1.78 bio. · Udgifter 1.54 bio. · Driftsresultat 236 mia. · Nettoresultat 174 mia.31.12.2020: Omsætning 1.70 bio. · Udgifter 1.52 bio. · Driftsresultat 178 mia. · Nettoresultat 122 mia.31.12.2021: Omsætning 2.22 bio. · Udgifter 2.01 bio. · Driftsresultat 203 mia. · Nettoresultat 155 mia.31.12.2022: Omsætning 2.66 bio. · Udgifter 2.42 bio. · Driftsresultat 233 mia. · Nettoresultat 125 mia.31.12.2023: Omsætning 2.62 bio. · Udgifter 2.36 bio. · Driftsresultat 261 mia. · Nettoresultat 171 mia.31.12.2024: Omsætning 3.22 bio. · Udgifter 2.86 bio. · Driftsresultat 368 mia. · Nettoresultat 233 mia.31.12.2025: Omsætning 3.34 bio. · Udgifter 2.96 bio. · Driftsresultat 381 mia. · Nettoresultat 269 mia.
12.201812.2025
Grønt over orange er overskud (indtægter − udgifter); rødt under nul er et underskud.
NAV
1 394 CLP · P/NAV 2.87
Balancedato30.06.2026
Aktiver3.49 bio. CLP
− Forpligtelser2.13 bio. CLP
= Total Egenkapital1.36 bio. CLP
− Ikke-Kontrollerende Interesser40.5 mia. CLP
= NAV (aktiekapital i selskabets aktionærer)1.32 bio. CLP
− Goodwill152 mia. CLP
− Immaterielle Aktiver757 mia. CLP
= Materiel NAV410 mia. CLP
Aktier946 570 604
NAV pr. Aktie1 394 CLP
Håndgribelig NAV pr. Aktie433 CLP
Aktiekurs (ANDINA-A)3 998.60 CLP
P/NAV2.87
NAV-Historie
BalancedatoNAVNAV pr. Aktie
30.06.20261.32 bio. CLP1 394 CLP
31.03.20261.37 bio. CLP1 443 CLP
31.12.20251.16 bio. CLP1 223 CLP
30.09.20251.14 bio. CLP2 399 CLP
30.06.20251.07 bio. CLP1 132 CLP
31.12.2024976 mia. CLP1 032 CLP
31.12.2023886 mia. CLP936 CLP
Beskrivelse

Embotelladora Andina S.A. og dens datterselskaber producerer, tapper, markedsfører og distribuerer drikkevarer under varemærket Coca-Cola i Chile, Brasilien, Argentina og Paraguay. Selskabet tilbyder frugtjuicer, andre frugtsmagsatte drikke, sportsdrikke, smagsatte vande samt mineral- og renset vand; iste og mate-drikke; frøbaserede drikke; energidrikke; færdigblandede cocktails; samt polyethylenterephthalat (PET)-flasker og -præforme, returnerbare PET-flasker, kasser og plastiklåg. Selskabet distribuerer også alkoholiske drikke under mærkerne Campari, Aperol, Sagatiba, Dreher, Old Eight, Drury'S, Skyy, Bulldog, Cinzano, Cynar, Liebfraulmilch, Bickens, Espolon, Frangelico og Wild Turkey; vand under mærkerne Crystal og Crystal Flavored Water; færdigdrikkeklare juicer under mærkerne Del Valle Mais, Del Valle Frut, Del Valle 100% og Kapo; energidrikke under mærkerne Monster og Reign; isotoniske drikke under mærket Powerade; og færdigdrikkeklare teer under mærkerne Matte Leão, Leão Ice Tea og Guaraná Power; alkoholiske færdigdrikke under mærkerne Jack & Coke, Schweppes Mixed og Absolut Vodka & Sprite; mousserende vin, spiritus, vin, cider og andre alkoholiske produkter; konfekture under mærkerne Mentos og Frutalle; is og andre frosne produkter under mærket Guallarauco; samt øl under mærkerne Therezópolis, Estrella Galicia, Cerpa og Tijuca. Produkterne sælges primært gennem mindre detailhandlere, restauranter og barer, supermarkeder og engrosdistributører. Embotelladora Andina S.A. blev stiftet i 1946 og har hovedkontor i Santiago, Chile. — maskinoversættelse

annonce

Børser og Tickere

BørsTickerValutaPrisType
almindelige aktier
SN Santiago Stock ExchangeANDINA-A primærCLP3 998.6001 +1.98%almindelige aktier
SN Santiago Stock ExchangeANDINA-B sekundærCLP4 685.2002 -0.31%almindelige aktier
præferenceaktier
SN Santiago Stock ExchangeANDINAACLP—præferenceaktier
depotbevis
US USA StocksAKO-AUSD24.43 +2.30%depotbevis
US USA StocksAKO-BUSD28.5 -2.86%depotbevis

Pris

Hold musen over / tryk på en dag — åbnings-, luknings-, højeste og laveste kurs

Udbytte

Pr. År, SN:ANDINA-B: 230.45 CLP (4 udb.)

Embotelladora Andina S.A (ANDINA-B) udbetaler udbytte kvartalsvis. Pr. År (12 måneder op til og med den senest annoncerede betaling): 230.45 CLP pr. Aktie (betalinger: 4). Det svarer til cirka 4.92% af den nuværende aktiekurs. Baseret på betalingshistorikken forventes næste ex-udbyttedato omkring 08.02.2027. Uafbrudt udbyttehistorik: 16 år.

Ex-DatoUdbetalingBeløb%TypeTicker
2026-10-23—40.1500 CLP0.8/4.7 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2026-08-24—56.1000 CLP1.2/4.9 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2026-05-08—112.2000 CLP2.5/3.8 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2025-12-15—22.0000 CLP0.5/5.1 %halvårligSN:ANDINA-B
2025-10-17—38.5000 CLP1.0/5.0 %halvårligSN:ANDINA-B
2025-01-27—155.1000 CLP4.8/8.1 %halvårligSN:ANDINA-B
2024-10-21—35.2000 CLP1.2/4.6 %halvårligSN:ANDINA-B
2024-08-09—35.2000 CLP1.2/3.6 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2024-05-24—33.0000 CLP1.2/3.6 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2024-05-17—35.2000 CLP1.2/2.3 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2023-08-21—31.9000 CLP1.4/6.6 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2023-05-22—55.0000 CLP2.6/7.0 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2023-05-04—31.9000 CLP1.6/6.2 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2023-01-23—31.9000 CLP1.7/6.7 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2022-10-24—31.9000 CLP1.9/7.7 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2022-08-22—31.9000 CLP1.9/5.8 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2022-04-21—31.9000 CLP1.8/3.6 %kvartalsvisSN:ANDINA-B
2022-01-24—31.9000 CLP1.8/1.8 %kvartalsvisSN:ANDINA-B

Nyheder Denne Uge

Pressemeddelelser fra virksomhedens investorhjemmeside, opdateret dagligt. Links fører til virksomhedens hjemmeside. Overskrifterne er på originalsproget, som på virksomhedens hjemmeside.

Største Ejere

EjerAndelAktierRapportdato
Renaissance Technologies…0.1%76 6002026-06-30
Trust for Professional M…0%1 4002026-02-28
Rhumbline Advisers0%1 3102026-06-30
Arax Advisory Partners0%8602026-06-30
FMR, LLC0%4902026-06-30
Osaic Holdings Inc.0%3292026-06-30
Russell Investments Grou…0%1942026-06-30
JPMORGAN CHASE & CO0%1622026-06-30
Morgan Stanley0%1322026-06-30
Assetmark, Inc.0%1292026-06-30
Blackrock Inc.0%1242026-06-30