Altria Group
USUSDAltria Group (US:MO) — Medicinal Chemicals and Botanical Products. Numărul de burse pe care se tranzacționează acțiunile companiei: 4. Pe această pagină — preț și grafic, dividende, principalii deținători și istoricul numărului de acțiuni.
Despre Companie
- Site Web
- altria.com
- Relații cu Investitorii
- altria.com/investors/at-a-glance
- Sector
- Consumer Defensive · Medicinal Chemicals and Botanical Products
- Sediu Central
- Richmond, United States
- Management
- William F. Gifford
- Rapoarte Recente
- Angajați
- 9 900
- Fondată
- 1985
- IPO
- 1923-03-15
- Acțiuni în Circulație
- Free Float
- 1.67 mld.
- Capitalizare de Piață
- 122.71 mld. USD
- Insideri
- 0.12%
- Investitori Instituționali
- 65.17%
- Industrie (SIC)
- Cigarettes
- Formă Juridică
- HOV4
- ISIN
- US02209S1033
- LEI
- XSGZFLO9YTNO9VCQV219
- P/EP/E (preț / profit) — câți ani de profit ai companiei plătiți pentru o acțiune. Calcul: prețul curent ÷ profitul net pe acțiune din ultimele 12 luni. Cu cât e mai mic, cu atât acțiunea e mai ieftină raportat la profit. Dacă firma are pierderi, nu se calculează (—).
- 15.9
- Rata de DistribuireRata de distribuire (payout ratio) — ce parte din profitul net plătește compania ca dividende. Calcul: dividende plătite în ultimele 12 luni ÷ profitul net din aceleași 12 luni × 100%. Până la 60% — există rezervă, 60–90% — la limită, peste 90% — dividendul riscă să fie redus. «Pierdere» — compania plătește fără a avea profit.
- 87.7%
- FCFFCF (Flux de Numerar Liber) — bani lăsați companiei după costurile operaționale și investițiile în echipamente; dividendele sunt cele mai sigure atunci când sunt plătite din aceștia. Calculat: flux de numerar operațional − cheltuieli de capital, în ultimele 12 luni, în moneda raportată.
- 9.07 mld. USD
- Plăți / FCFPartea din fluxul de numerar liber (FCF) pe care compania a plătit-o ca dividende: dividendele plătite în 12 luni ÷ FCF × 100%. Până la 60% — marjă confortabilă, 60–90% — la limită, peste 90% — riscant. Peste 100% — a plătit mai mult decât a generat în flux de numerar liber: diferența a fost acoperită din rezerve de numerar, împrumuturi noi sau acțiuni noi, ceea ce nu poate dura mult.
- 78%
- DatorieDatorie — toate împrumuturile și obligațiunile companiei conform ultimului raport (pe termen scurt și lung), în moneda de raportare. Dedesubt — în câți ani ar putea compania să ramburseze datoria netă (datoria minus numerarul) din fluxul de numerar liber: datorie netă ÷ FCF. Până la 3 ani — bine, 3–6 — moderat, peste 6 — mult. «Numerar net» — datoria netă este negativă.
- 24.1 mld. USD2.4 ani FCF
- Vechimea DividendelorVechimea dividendelor — câți ani la rând compania plătește dividende fără o pauză mai lungă de 18 luni. Se numără de la cea mai veche plată din lanțul neîntrerupt până astăzi. «+» — istoricul datelor începe în 1970, deci vechimea reală poate fi și mai mare. Cu cât vechimea e mai mare, cu atât e mai probabil ca firma să plătească și în crize.
- 56+ ani
- Câștiguri, FCF și dividende plătite — pentru cele 12 luni până la 30.09.2026 (cel mai recent raport al companiei).
- Profit Net
- NAVNAV — valoarea netă a activelor în bilanț: activele companiei minus pasivele, cota acționarilor companiei (fără participațiile altor proprietari în subsidiare). Afișat pe acțiune, cu P/NAV — de câte ori prețul acțiunii depășește NAV pe acțiune (sub 1 — acțiunea costă mai puțin decât activele sale nete din bilanț). Faceți clic pentru a vedea din ce este alcătuit NAV și istoricul său.
Descriere
Altria Group, Inc., prin intermediul filialelor sale, fabrică și comercializează în Statele Unite produse din tutun pentru fumat și produse din tutun oral. Compania oferă țigarete, în principal sub marca Marlboro; trabucuri mari și tutun pentru pipă sub marca Black & Mild; tutun umed fără fum și produse orale sub mărcile Copenhagen, Skoal, Red Seal și Husky; pungi orale cu nicotină sub marca on!; precum și produse de vaporizare electronică sub marca NJOY ACE. Compania vinde produsele sale distribuitorilor, precum și marilor organizații de retail, cum sunt lanțurile de magazine. Altria Group, Inc. a fost fondată în 1822 și are sediul central în Richmond, Virginia. — traducere automată
Burse și Simboluri
| Bursă | Simbol | Monedă | Preț | Tip |
|---|---|---|---|---|
| acțiuni ordinare | ||||
| US USA Stocks | MO principală | USD | 77.17 -1.10% | acțiuni ordinare |
| LSE London Stock Exchange | 0R31 IOB | USD | 42.61 +0.00% | acțiuni ordinare |
| MX Mexican Stock Exchange | MO secundară | MXN | 1 354.1899 +0.00% | acțiuni ordinare |
| XETRA Xetra | PHM7 secundară | EUR | 69.88 +1.87% | acțiuni ordinare |
| certificat de depozit | ||||
| BA Buenos Aires Stock Exchange | MO | ARS | 27 160 -0.15% | certificat de depozit |
| SA B3 Sao Paulo | MOOO34 | BRL | 70.63 -1.56% | certificat de depozit |
Dividende
Altria Group (MO) plătește dividende trimestrial. Pe an (12 luni până la și inclusiv cea mai recentă plată anunțată): 4.29 USD pe acțiune (plăți: 4). Aceasta reprezintă aproximativ 5.56% din prețul actual al acțiunilor. Pe baza istoricului plăților, următoarea dată ex-dividend este așteptată în jurul datei de 15.12.2026. Istoric neîntrerupt al dividendelor: 56 ani.
Acții Ordinare
| Data Ex | Plată | Sumă | % | Tip | Simbol |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-09-15 | 2026-10-09 | 1.1100 USD | 1.6/6.1 % | trimestrial | US:MO |
| 2026-06-15 | 2026-07-10 | 1.0600 USD | 1.5/5.9 % | trimestrial | US:MO |
| 2026-03-25 | 2026-04-30 | 1.0600 USD | 1.6/6.5 % | trimestrial | US:MO |
| 2025-12-26 | 2026-01-09 | 1.0600 USD | 1.8/7.1 % | trimestrial | US:MO |
| 2025-09-15 | 2025-10-10 | 1.0600 USD | 1.6/6.2 % | trimestrial | US:MO |
| 2025-06-16 | 2025-07-10 | 1.0200 USD | 1.7/6.8 % | trimestrial | US:MO |
| 2025-03-25 | 2025-04-30 | 1.0200 USD | 1.8/7.0 % | trimestrial | US:MO |
| 2024-12-26 | 2025-01-10 | 1.0200 USD | 1.9/7.5 % | trimestrial | US:MO |
| 2024-09-16 | 2024-10-10 | 1.0200 USD | 1.3/5.1 % | trimestrial | US:MO |
| 2024-06-14 | 2024-07-10 | 0.9800 USD | 1.3/5.1 % | trimestrial | US:MO |
| 2024-03-22 | 2024-04-30 | 0.9800 USD | 1.3/5.0 % | trimestrial | US:MO |
| 2023-12-20 | 2024-01-10 | 0.9800 USD | 1.3/5.0 % | trimestrial | US:MO |
| 2023-09-14 | 2023-10-10 | 0.9800 USD | 1.3/4.9 % | trimestrial | US:MO |
| 2023-06-14 | 2023-07-10 | 0.9400 USD | 1.2/4.9 % | trimestrial | US:MO |
| 2023-03-23 | 2023-04-28 | 0.9400 USD | 1.2/4.8 % | trimestrial | US:MO |
| 2022-12-21 | 2023-01-10 | 0.9400 USD | 1.2/4.8 % | trimestrial | US:MO |
| 2022-09-14 | 2022-10-11 | 0.9400 USD | 1.2/4.7 % | trimestrial | US:MO |
| 2022-06-14 | 2022-07-11 | 0.9000 USD | 1.2/3.5 % | trimestrial | US:MO |
| 2022-03-24 | 2022-04-29 | 0.9000 USD | 1.2/2.3 % | trimestrial | US:MO |
| 2021-12-22 | 2022-01-10 | 0.9000 USD | 1.2/1.2 % | trimestrial | US:MO |
Certificate de Depozit
| Data Ex | Plată | Sumă | % | Tip | Simbol |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-09-14 | — | 0.802517 BRL | 1.1/4.4 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2026-06-12 | — | 0.759467 BRL | 1.1/5.5 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2026-03-24 | — | 0.735797 BRL | 1.0/4.5 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2025-12-23 | — | 0.79771 BRL | 1.1/4.6 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2025-09-12 | — | 0.815843 BRL | 1.2/5.8 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2025-06-13 | — | 0.795624 BRL | 1.1/4.6 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2025-03-24 | — | 0.80522 BRL | 1.1/4.6 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2024-12-23 | — | 0.872109 BRL | 1.2/4.4 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2024-09-13 | — | 0.80335 BRL | 1.1/5.1 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2024-06-13 | — | 0.74217 BRL | 1.1/5.3 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2024-03-22 | — | 0.702163 BRL | 1.0/5.6 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2023-12-20 | — | 0.669385 BRL | 0.9/6.0 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2023-09-14 | — | 0.692613 BRL | 1.0/5.0 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2023-06-14 | — | 0.920147 BRL | 1.3/5.4 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2023-03-23 | — | 0.946166 BRL | 1.3/6.8 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2022-12-21 | — | 0.977863 BRL | 1.4/6.9 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2022-09-14 | — | 0.996607 BRL | 1.4/≈5.5 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2022-06-14 | — | 0.974052 BRL | 1.4/≈4.1 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2022-03-24 | — | 0.90468 BRL | 1.3/≈2.7 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2021-12-22 | — | 1.01421 BRL | 1.4/≈1.4 % | obișnuită | SA:MOOO34 |
| 2026-09-15 | — | 422.97937 ARS | 1.6/6.0 % | obișnuită | BA:MO |
| 2026-06-12 | — | 403.92624 ARS | 1.5/7.4 % | obișnuită | BA:MO |
| 2026-03-25 | — | 403.92624 ARS | 1.5/5.9 % | obișnuită | BA:MO |
| 2025-12-26 | — | 403.92624 ARS | 1.5/5.8 % | obișnuită | BA:MO |
| 2025-09-15 | — | 403.92624 ARS | 1.5/7.2 % | obișnuită | BA:MO |
| 2025-06-13 | — | 388.68375 ARS | 1.4/7.1 % | obișnuită | BA:MO |
| 2025-03-25 | — | 388.68375 ARS | 1.4/5.7 % | obișnuită | BA:MO |
| 2024-12-26 | — | 388.68375 ARS | 1.4/5.6 % | obișnuită | BA:MO |
| 2024-09-16 | — | 388.68375 ARS | 1.4/5.6 % | obișnuită | BA:MO |
| 2024-06-14 | — | 373.44125 ARS | 1.4/5.5 % | obișnuită | BA:MO |
| 2024-03-22 | — | 373.44125 ARS | 1.4/6.8 % | obișnuită | BA:MO |
| 2023-12-20 | — | 373.44125 ARS | 1.4/6.7 % | obișnuită | BA:MO |
| 2023-09-14 | — | 373.44125 ARS | 1.4/5.3 % | obișnuită | BA:MO |
| 2023-06-14 | — | 358.19876 ARS | 1.3/5.3 % | obișnuită | BA:MO |
| 2023-03-23 | — | 358.19876 ARS | 1.3/5.2 % | obișnuită | BA:MO |
| 2022-12-21 | — | 358.19876 ARS | 1.3/5.2 % | obișnuită | BA:MO |
| 2022-09-14 | — | 358.19876 ARS | 1.3/≈3.8 % | obișnuită | BA:MO |
| 2022-06-14 | — | 342.95624 ARS | 1.3/≈2.5 % | obișnuită | BA:MO |
| 2021-12-22 | — | 342.95624 ARS | 1.3/≈1.3 % | obișnuită | BA:MO |
Cei Mai Mari Acționari
| Deținător | Participație | Acțiuni | Data Raportului |
|---|---|---|---|
| Blackrock Inc. | 7.55% | 126.07 mil. | 2026-06-30 |
| Vanguard Capital Managem… | 6.53% | 109.03 mil. | 2026-06-30 |
| State Street Corporation | 4.2% | 70.19 mil. | 2026-06-30 |
| Charles Schwab Investmen… | 3.54% | 59.12 mil. | 2026-06-30 |
| Capital Research Global… | 3.51% | 58.65 mil. | 2026-06-30 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 3.17% | 53.01 mil. | 2026-06-30 |
| Geode Capital Management… | 2.86% | 47.72 mil. | 2026-06-30 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 2.59% | 43.27 mil. | 2026-06-30 |
| SCHWAB STRATEGIC TRUST-S… | 2.4% | 40.09 mil. | 2026-05-31 |
| Vanguard Portfolio Manag… | 2.02% | 33.72 mil. | 2026-06-30 |
| GQG Partners LLC | 1.5% | 25.11 mil. | 2026-06-30 |
| Morgan Stanley | 1.36% | 22.7 mil. | 2026-06-30 |
| iShares Trust-iShares Co… | 1.33% | 22.24 mil. | 2026-08-31 |
| Ameriprise Financial, In… | 1.32% | 22.05 mil. | 2026-06-30 |
| Fidelity Concord Street… | 1.29% | 21.59 mil. | 2026-07-31 |
| SPDR S&P 500 ETF TRUST-S… | 1.22% | 20.41 mil. | 2026-08-31 |
| AMERICAN MUTUAL FUND | 1.2% | 20.09 mil. | 2026-07-31 |
| Investment Co of America | 1.13% | 18.85 mil. | 2026-06-30 |
| VANGUARD INDEX FUNDS-Van… | 0.95% | 15.9 mil. | 2026-06-30 |
| Capital Income Builder | 0.62% | 10.28 mil. | 2026-07-31 |
| GIFFORD WILLIAM F JR (Ch… | ≈0.04% | 683 689 | 2026-02-26 |
| BEGLEY JODY L (Chief Ope… | ≈0.02% | 363 733 | 2026-02-26 |
| MANCUSO SALVATORE (Chief… | ≈0.02% | 326 744 | 2026-05-13 |
| WHITAKER CHARLES N (Offi… | ≈0.01% | 181 886 | 2026-03-05 |
| NEWMAN HEATHER A (Office… | ≈0.01% | 164 369 | 2026-02-26 |
| MCCARTER ROBERT A. III (… | ≈0.01% | 123 612 | 2026-02-26 |
| MUNOZ GEORGE (Director) | ≈0.01% | 123 030 | 2026-02-13 |
| MCQUADE KATHRYN ANN BOVA… | ≈0.01% | 111 816 | 2026-05-14 |
| KELLY-ENNIS DEBRA J (Dir… | ≈0% | 73 809 | 2026-05-26 |
| SHANKS VIRGINIA E (Direc… | ≈0% | 48 900 | 2026-05-14 |
