Roche Holding AG
CHCHFRoche Holding AG (SW:ROP) — Drug Manufacturers - General. Numărul de burse pe care se tranzacționează acțiunile companiei: 6. Pe această pagină — preț și grafic, dividende, principalii deținători și istoricul numărului de acțiuni.
Despre Companie
- Site Web
- roche.com
- Sector
- Healthcare · Drug Manufacturers - General
- Sediu Central
- Basel, Switzerland
- Management
- Rapoarte Recente
- anual 2025 Annual Report 2025English versionPDF
- Angajați
- 100 920
- Fondată
- 1966
- Listată din
- 03.04.1995 (SW:ROP)
- Acțiuni în Circulație
- 106.69 mil.
- Free Float
- 723.68 mil.
- Capitalizare de Piață
- 285.24 mld. CHF
- Insideri
- 72.31%
- Investitori Instituționali
- 11.04%
- Formă Juridică
- MVII
- ISIN
- CH0012032113
- LEI
- 549300U41AUUVOAAOB37
- P/EP/E (preț / profit) — câți ani de profit ai companiei plătiți pentru o acțiune. Calcul: prețul curent ÷ profitul net pe acțiune din ultimele 12 luni. Cu cât e mai mic, cu atât acțiunea e mai ieftină raportat la profit. Dacă firma are pierderi, nu se calculează (—).
- 25.4
- EPSEPS (Earnings Per Share) — the company's net profit over the last 12 months divided by the number of its shares, in the currency of this listing. A negative value (red) means a loss. P/E is the share price divided by EPS.
- 15.33 CHF
- |P/B (price to book) — share price ÷ shareholders' equity per share from the latest balance sheet. Graham — as Benjamin Graham counted it: equity without goodwill, other intangible assets and preferred stock, that is tangible book value. He considered up to 1.5 acceptable for a defensive investor (green), or a product P/E × P/B up to 22.5. With negative tangible equity, Graham's P/B is not calculated.
- 9.8757.6
- Graham numberGraham number — the highest price Benjamin Graham considered reasonable for a defensive investor: √(22.5 × EPS × tangible book value per share), where 22.5 = P/E 15 × P/B 1.5. A price below it (green) passes both of his limits at once. Not calculated with a loss or negative tangible equity.
- 48.33 CHF price 707% above
- Rata de DistribuireRata de distribuire (payout ratio) — ce parte din profitul net plătește compania ca dividende. Calcul: dividende plătite în ultimele 12 luni ÷ profitul net din aceleași 12 luni × 100%. Până la 60% — există rezervă, 60–90% — la limită, peste 90% — dividendul riscă să fie redus. «Pierdere» — compania plătește fără a avea profit.
- 63.2%
- FCFFCF (Flux de Numerar Liber) — bani lăsați companiei după costurile operaționale și investițiile în echipamente; dividendele sunt cele mai sigure atunci când sunt plătite din aceștia. Calculat: flux de numerar operațional − cheltuieli de capital, în ultimele 12 luni, în moneda raportată.
- 13.9 mld. CHF
- Plăți / FCFPartea din fluxul de numerar liber (FCF) pe care compania a plătit-o ca dividende: dividendele plătite în 12 luni ÷ FCF × 100%. Până la 60% — marjă confortabilă, 60–90% — la limită, peste 90% — riscant. Peste 100% — a plătit mai mult decât a generat în flux de numerar liber: diferența a fost acoperită din rezerve de numerar, împrumuturi noi sau acțiuni noi, ceea ce nu poate dura mult.
- 56%
- DatorieDatorie — toate împrumuturile și obligațiunile companiei conform ultimului raport (pe termen scurt și lung), în moneda de raportare. Dedesubt — în câți ani ar putea compania să ramburseze datoria netă (datoria minus numerarul) din fluxul de numerar liber: datorie netă ÷ FCF. Până la 3 ani — bine, 3–6 — moderat, peste 6 — mult. «Numerar net» — datoria netă este negativă.
- 31.8 mld. CHF1.9 ani FCF
- Vechimea DividendelorVechimea dividendelor — câți ani la rând compania plătește dividende fără o pauză mai lungă de 18 luni. Se numără de la cea mai veche plată din lanțul neîntrerupt până astăzi. «+» — istoricul datelor începe în 1970, deci vechimea reală poate fi și mai mare. Cu cât vechimea e mai mare, cu atât e mai probabil ca firma să plătească și în crize.
- 31 ani
- Câștiguri, FCF și dividende plătite — pentru cele 12 luni până la 30.06.2026 (cel mai recent raport al companiei).
- Profit Net
- NAVNAV — valoarea netă a activelor în bilanț: activele companiei minus pasivele, cota acționarilor companiei (fără participațiile altor proprietari în subsidiare). Afișat pe acțiune, cu P/NAV — de câte ori prețul acțiunii depășește NAV pe acțiune (sub 1 — acțiunea costă mai puțin decât activele sale nete din bilanț). Faceți clic pentru a vedea din ce este alcătuit NAV și istoricul său.
Descriere
Roche Holding AG se ocupă de activitățile de farmaceutice și diagnostic în Europa, America de Nord, America Latină, Asia, Africa, Australia și Noua Zeelandă. Compania oferă soluții farmaceutice în ariile terapeutice ale anemiei, tumorilor sanguine și solide, dermatologiei, hematologiei, bolilor infecțioase, afecțiunilor inflamatorii și autoimune, tulburărilor neurologice, oftalmologiei, afecțiunilor respiratorii și transplantului. De asemenea, furnizează teste in vitro pentru diagnosticarea diverselor boli, cum ar fi cancerul, diabetul, Covid-19, hepatita, papilomavirusul uman și altele, precum și instrumente de diagnostic și soluții de sănătate digitală. Roche Holding AG are un acord de colaborare cu Excalipoint Therapeutics pentru evaluarea EXP011 în tumorile solide care exprimă DLL3. Compania a fost fondată în 1896 și are sediul în Basel, Elveția. — traducere automată
Burse și Simboluri
| Bursă | Simbol | Monedă | Preț | Tip |
|---|---|---|---|---|
| acțiuni ordinare | ||||
| SW SIX Swiss Exchange | RO principală | CHF | 405 +0.00% | acțiuni ordinare |
| SW SIX Swiss Exchange | ROP secundară | CHF | 389.9 +2.58% | acțiuni ordinare |
| LSE London Stock Exchange | 0QOK IOB | CHF | 323.35 +0.00% | acțiuni ordinare |
| LSE London Stock Exchange | 0QQ6 IOB | CHF | 355.8 +0.00% | acțiuni ordinare |
| US USA Stocks | RHHBF OTC | USD | 491.5 +0.31% | acțiuni ordinare |
| US USA Stocks | RHHVF OTC | USD | 484.37 +0.59% | acțiuni ordinare |
| certificat de depozit | ||||
| LSE London Stock Exchange | 0TDF | USD | 52.08 +0.00% | certificat de depozit |
| TO Toronto Stock Exchange | ROG | CAD | — | certificat de depozit |
| US USA Stocks | RHHBY | USD | 60.94 +2.97% | certificat de depozit |
Dividende
Roche Holding AG (ROP) plătește dividende neregulat. Pe an (12 luni până la și inclusiv cea mai recentă plată anunțată): 9.8 CHF pe acțiune (plăți: 1). Aceasta reprezintă aproximativ 2.51% din prețul actual al acțiunilor. Pe baza istoricului plăților, următoarea dată ex-dividend este așteptată în jurul datei de 25.03.2027. Istoric neîntrerupt al dividendelor: 31 ani.
Acții Ordinare
| Data Ex | Plată | Sumă | % | Tip | Simbol |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-12 | 2026-03-16 | 9.8000 CHF | 3.0/3.0 % | anual | SW:ROP |
| 2025-03-27 | 2025-03-31 | 9.7000 CHF | 3.2/3.2 % | anual | SW:ROP |
| 2024-03-14 | 2024-03-18 | 9.6000 CHF | 4.0/4.0 % | anual | SW:ROP |
| 2023-03-16 | — | 9.5000 CHF | 3.6/3.6 % | anual | SW:ROP |
| 2022-03-17 | — | 9.3000 CHF | 2.6/2.6 % | anual | SW:ROP |
Certificate de Depozit
| Data Ex | Plată | Sumă | % | Tip | Simbol |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-13 | 2026-04-22 | 1.54953 USD | 2.5/4.8 % | obișnuită | US:RHHBY |
| 2025-03-28 | 2025-05-14 | 1.388988 USD | 2.3/2.3 % | obișnuită | US:RHHBY |
| 2024-03-14 | 2024-05-03 | 1.34938 USD | 2.2/≈2.2 % | obișnuită | US:RHHBY |
| 2026-03-13 | — | 1.000732 USD | 1.9/≈1.9 % | obișnuită | LSE:0TDF |
Cei Mai Mari Acționari
| Deținător | Participație | Acțiuni | Data Raportului |
|---|---|---|---|
| VANGUARD STAR FUNDS-Vang… | 0.4% | 426 106 | 2026-07-31 |
| Dodge & Cox Funds-Dodge… | 0.39% | 2.76 mil. | 2026-06-30 |
| Fidelity Concord Street… | 0.39% | 2.75 mil. | 2026-08-31 |
| VANGUARD WORLD FUND-Vang… | 0.29% | 2.04 mil. | 2026-05-31 |
| Fidelity Rutland Square… | 0.28% | 1.98 mil. | 2026-08-31 |
| MFS Series Trust XVII-MF… | 0.28% | 1.95 mil. | 2026-06-30 |
| VANGUARD TAX-MANAGED FUN… | 0.27% | 286 492 | 2026-06-30 |
| iShares Trust-iShares Co… | 0.21% | 224 217 | 2026-08-31 |
| iShares Trust-iShares MS… | 0.1% | 111 123 | 2026-08-31 |
| VANGUARD Intl Eqy. INDEX… | 0.07% | 79 950 | 2026-07-31 |
| VANGUARD Intl Eqy. INDEX… | 0.07% | 70 157 | 2026-07-31 |
| VANGUARD Intl Eqy. INDEX… | 0.06% | 67 724 | 2026-07-31 |
| SCHWAB STRATEGIC TRUST-S… | 0.06% | 65 633 | 2026-05-31 |
| iShares Trust-iShares ES… | 0.06% | 60 693 | 2026-08-31 |
| Aristotle Capital Manage… | 0.03% | 206 871 | 2026-06-30 |
| Paradigm Asset Managemen… | 0% | 8 108 | 2026-06-30 |
| Generali Investments Cee… | 0% | 6 123 | 2026-06-30 |
| Bard Financial Services,… | 0% | 1 000 | 2025-09-30 |
