Henkel AG & Co. K…
DEEURHenkel AG & Co. KGaA (LSE:0IZ8) — Household & Personal Products. Numărul de burse pe care se tranzacționează acțiunile companiei: 5. Pe această pagină — preț și grafic, dividende, principalii deținători și istoricul numărului de acțiuni.
Despre companie
- Site web
- henkel.com
- Relații cu investitorii
- henkel.com/investors-and-analysts
- Sector
- Consumer Defensive · Household & Personal Products
- Sediu central
- Düsseldorf, Germany
- Management
- Evenimente viitoare
- Rapoarte recente
- anual 2025 Annual Report 2025
- Angajați
- 47 800
- Fondată
- 1876
- Listată din
- 30.07.2008 (LSE:0IZ8)
- Acțiuni în circulație
- 253.41 mil.
- Free float
- 244.67 mil.
- Capitalizare de piață
- 30.08 mld. USD
- Insideri
- 61.85%
- Investitori instituționali
- 17.06%
- Formă juridică
- T0YJ
- ISIN
- DE0006048432
- LEI
- 549300VZCL1HTH4O4Y49
- P/EP/E (preț / profit) — câți ani de profit ai companiei plătiți pentru o acțiune. Calcul: prețul curent ÷ profitul net pe acțiune din ultimele 12 luni. Cu cât e mai mic, cu atât acțiunea e mai ieftină raportat la profit. Dacă firma are pierderi, nu se calculează (—).
- 11.8
- EPSEPS (Câștig pe acțiune) — profitul net al companiei din ultimele 12 luni împărțit la numărul acțiunilor sale, în moneda listării. O valoare negativă (roșu) înseamnă o pierdere. P/E este prețul acțiunii împărțit la EPS.
- 6.30 EUR
- |P/B (preț-raport contabil) — prețul acțiunilor ÷ capitalul propriu pe acțiune al acționarilor din cel mai recent bilanț. Graham — așa cum a calculat Benjamin Graham: capital fără fond, alte active intangibile și acțiuni preferențiale, adică valoarea contabilă tangibilă. El a considerat acceptabil până la 1,5 pentru un investitor defensiv (verde), sau un P/E al produsului × P/B până la 22,5. Cu capital propriu tangibil negativ, P/B-ul lui Graham nu este calculat.
- 1.4516.6
- Numărul grahamNumărul Graham — cel mai mare preț pe care Benjamin Graham l-a considerat rezonabil pentru un investitor defensiv: √(22,5 × EPS × valoarea contabilă tangibilă per acțiune), unde 22,5 = P/E 15 × P/B 1,5. Un preț inferior (verde) depășește ambele limite simultan. Nu este calculat cu o pierdere sau capital tangibil negativ.
- 25.16 EUR preț cu 195% mai mare
- Rata de distribuireRata de distribuire (payout ratio) — ce parte din profitul net plătește compania ca dividende. Calcul: dividende plătite în ultimele 12 luni ÷ profitul net din aceleași 12 luni × 100%. Până la 60% — există rezervă, 60–90% — la limită, peste 90% — dividendul riscă să fie redus. «Pierdere» — compania plătește fără a avea profit.
- 42.6%
- FCFFCF (Flux de Numerar Liber) — bani lăsați companiei după costurile operaționale și investițiile în echipamente; dividendele sunt cele mai sigure atunci când sunt plătite din aceștia. Calculat: flux de numerar operațional − cheltuieli de capital, în ultimele 12 luni, în moneda raportată.
- 2.04 mld. EUR
- Plăți / FCFPartea din fluxul de numerar liber (FCF) pe care compania a plătit-o ca dividende: dividendele plătite în 12 luni ÷ FCF × 100%. Până la 60% — marjă confortabilă, 60–90% — la limită, peste 90% — riscant. Peste 100% — a plătit mai mult decât a generat în flux de numerar liber: diferența a fost acoperită din rezerve de numerar, împrumuturi noi sau acțiuni noi, ceea ce nu poate dura mult.
- 40%
- DatorieDatorie — toate împrumuturile și obligațiunile companiei conform ultimului raport (pe termen scurt și lung), în moneda de raportare. Dedesubt — în câți ani ar putea compania să ramburseze datoria netă (datoria minus numerarul) din fluxul de numerar liber: datorie netă ÷ FCF. Până la 3 ani — bine, 3–6 — moderat, peste 6 — mult. «Numerar net» — datoria netă este negativă.
- 6.09 mld. EUR1.0 ani FCF
- Vechimea dividendelorVechimea dividendelor — câți ani la rând compania plătește dividende fără o pauză mai lungă de 18 luni. Se numără de la cea mai veche plată din lanțul neîntrerupt până astăzi. «+» — istoricul datelor începe în 1970, deci vechimea reală poate fi și mai mare. Cu cât vechimea e mai mare, cu atât e mai probabil ca firma să plătească și în crize.
- 4 ani
- Câștiguri, FCF și dividende plătite — pentru cele 12 luni până la 30.06.2026 (cel mai recent raport al companiei).
- Profit net
- NAVNAV — valoarea netă a activelor în bilanț: activele companiei minus pasivele, cota acționarilor companiei (fără participațiile altor proprietari în subsidiare). Afișat pe acțiune, cu P/NAV — de câte ori prețul acțiunii depășește NAV pe acțiune (sub 1 — acțiunea costă mai puțin decât activele sale nete din bilanț). Faceți clic pentru a vedea din ce este alcătuit NAV și istoricul său.
Descriere
Henkel AG & Co. KGaA, împreună cu filialele sale, activează în domeniul tehnologiilor adezive și al brandurilor de consum în Europa, India, Orientul Mijlociu, Africa, America de Nord, America Latină și regiunea Asia-Pacific. Compania oferă adezivi, sigilanți și acoperiri funcționale pentru diverse domenii de activitate, inclusiv ambalaje și bunuri de consum; mobilitate și electronică; precum și meșteșugari, construcții și industrii profesionale. De asemenea, compania furnizează produse pentru styling-ul părului, vopsele pentru păr și produse de îngrijire a părului, precum și produse de îngrijire corporală, pe care le distribuie prin magazine fizice, saloane de coafură și canale digitale. În plus, oferă produse pentru spălarea și îngrijirea rufelor și a locuinței, cum ar fi detergenți de înaltă performanță și specializați, balsamuri de rufe și aditivi pentru spălare, precum și alte produse de curățare și îngrijire a textilelor; produse pentru spălatul vaselor; și produse de curățare a suprafețelor dure și a toaletelor. Compania mai oferă și produse de curățenie casnică. Fondată în 1876, compania are sediul central în Düsseldorf, Germania. — traducere automată
Burse și simboluri
| Bursă | Simbol | Monedă | Preț | Tip |
|---|---|---|---|---|
| acțiuni ordinare | ||||
| XETRA Xetra | HEN principală | EUR | 74.95 +1.56% | acțiuni ordinare |
| LSE London Stock Exchange | 0IZ8 IOB | EUR | 74.1 +0.00% | acțiuni ordinare |
| MI Borsa Italiana (Milan) | 1HEN secundară | EUR | 73.3 -0.74% | acțiuni ordinare |
| US USA Stocks | HELKF OTC | USD | 83.4982 +12.40% | acțiuni ordinare |
| VI Vienna Stock Exchange | HENI secundară | EUR | 73 +1.88% | acțiuni ordinare |
| acțiuni preferențiale | ||||
| XETRA Xetra | HEN3 | EUR | 83.22 -0.88% | acțiuni preferențiale |
| MI Borsa Italiana (Milan) | 1HEN3 | EUR | 82.16 -2.14% | acțiuni preferențiale |
| US USA Stocks | HENOF | USD | 93.61 +6.45% | acțiuni preferențiale |
| VI Vienna Stock Exchange | HEN | EUR | 82.36 -1.32% | acțiuni preferențiale |
| certificat de depozit | ||||
| US USA Stocks | HENKY | USD | 20.77 -2.03% | certificat de depozit |
| US USA Stocks | HENOY | USD | 23.3 -1.73% | certificat de depozit |
Dividende
Henkel AG & Co. KGaA (0IZ8) plătește dividende o dată pe an. Pe an (12 luni până la și inclusiv cea mai recentă plată anunțată): 2.05 EUR pe acțiune (plăți: 1). Aceasta reprezintă aproximativ 2.77% din prețul actual al acțiunilor. Pe baza istoricului plăților, următoarea dată ex-dividend este așteptată în jurul datei de 04.05.2027. Istoric neîntrerupt al dividendelor: 4 ani.
Acții ordinare
| Data ex | Plată | Sumă | % | Tip | Simbol |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | 2026-04-30 | 2.0500 EUR | 3.4/3.4 % | anual | LSE:0IZ8 |
| 2025-04-29 | 2025-05-02 | 2.0200 EUR | 3.2/3.2 % | anual | LSE:0IZ8 |
| 2024-04-23 | 2024-04-25 | 1.8300 EUR | 2.7/2.7 % | anual | LSE:0IZ8 |
| 2023-04-25 | — | 1.8300 EUR | 2.5/2.5 % | anual | LSE:0IZ8 |
Acții preferențiale
| Data ex | Plată | Sumă | % | Tip | Simbol |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | — | 2.07 EUR | 2.5/4.9 % | obișnuită | XETRA:HEN3 |
| 2025-04-29 | — | 2.04 EUR | 2.5/2.5 % | obișnuită | XETRA:HEN3 |
| 2024-04-23 | — | 1.85 EUR | 2.2/4.4 % | obișnuită | XETRA:HEN3 |
| 2023-04-25 | — | 1.85 EUR | 2.2/2.2 % | obișnuită | XETRA:HEN3 |
| 2022-04-05 | — | 1.85 EUR | 2.2/≈2.2 % | obișnuită | XETRA:HEN3 |
| 2026-04-29 | 2026-04-30 | 2.07 EUR | — | obișnuită | US:HENOF |
| 2026-04-28 | — | 2.07 EUR | 2.5/5.0 % | obișnuită | MI:1HEN3 |
| 2026-04-28 | — | 2.07 EUR | 2.5/5.0 % | obișnuită | VI:HEN |
| 2025-04-30 | 2025-05-02 | 2.04 EUR | — | obișnuită | US:HENOF |
| 2025-04-29 | — | 2.04 EUR | 2.5/2.5 % | obișnuită | MI:1HEN3 |
| 2025-04-29 | — | 2.04 EUR | 2.5/2.5 % | obișnuită | VI:HEN |
| 2024-04-23 | — | 1.85 EUR | 2.3/4.5 % | obișnuită | MI:1HEN3 |
| 2024-04-23 | — | 1.85 EUR | 2.2/4.5 % | obișnuită | VI:HEN |
| 2024-04-23 | 2024-04-25 | 1.85 EUR | — | obișnuită | US:HENOF |
| 2023-04-25 | — | 1.85 EUR | 2.3/2.3 % | obișnuită | MI:1HEN3 |
| 2023-04-25 | — | 1.85 EUR | 2.2/2.2 % | obișnuită | VI:HEN |
| 2022-04-05 | — | 1.85 EUR | 2.3/≈2.3 % | obișnuită | MI:1HEN3 |
| 2022-04-05 | — | 1.85 EUR | 2.2/≈2.2 % | obișnuită | VI:HEN |
Certificate de depozit
| Data ex | Plată | Sumă | % | Tip | Simbol |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | 2026-05-11 | 0.605578 USD | 2.6/5.1 % | obișnuită | US:HENOY |
| 2026-04-29 | 2026-05-11 | 0.60065 USD | 2.9/5.6 % | obișnuită | US:HENKY |
| 2025-04-30 | 2025-05-12 | 0.571003 USD | 2.7/2.7 % | obișnuită | US:HENKY |
| 2025-04-30 | 2025-05-12 | 0.576657 USD | 2.5/2.5 % | obișnuită | US:HENOY |
| 2024-04-23 | 2024-05-06 | 0.489387 USD | 2.4/≈2.4 % | obișnuită | US:HENKY |
| 2024-04-23 | 2024-05-06 | 0.494736 USD | 2.1/≈2.1 % | obișnuită | US:HENOY |
Știri din această săptămână
Comunicate de presă de pe site-ul investitorilor companiei, actualizate zilnic. Linkurile duc către site-ul companiei. Titlurile sunt în limba originală, ca pe site-ul companiei.
Cei mai mari acționari
| Deținător | Participație | Acțiuni | Data raportului |
|---|---|---|---|
| VANGUARD STAR FUNDS-Vang… | 0.52% | 1.36 mil. | 2026-07-31 |
| VANGUARD TAX-MANAGED FUN… | 0.35% | 912 923 | 2026-06-30 |
| Datum One Series Trust-B… | 0.29% | 752 936 | 2026-06-30 |
| iShares Trust-iShares Co… | 0.27% | 692 599 | 2026-08-31 |
| VANGUARD TRUSTEES' EQUIT… | 0.22% | 574 460 | 2026-07-31 |
| iShares Trust-iShares ES… | 0.21% | 542 202 | 2026-08-31 |
| SPDR-EUROPE-SSgA SPDR ET… | 0.2% | 525 795 | 2026-07-31 |
| SPDR-EUROPE-SSgA SPDR ET… | 0.17% | 445 628 | 2026-01-31 |
| iShares Trust-iShares MS… | 0.14% | 359 290 | 2026-08-31 |
| Fidelity Concord Street… | 0.14% | 354 762 | 2026-07-31 |
| Pacer Advisors, Inc. | 0% | 443 | 2026-06-30 |
